Nenávist a vztek se společností dokáže šířit jako stepní požár.
Své o tom ví i novinář Petr Koubský, který se dlouhodobě věnuje vědeckým tématům. Až do vypuknutí pandemie koronaviru prý nebýval zvyklý na zahlcenou emailovou schránku, ale koronavirus to změnil.
„Já jsem za normálních okolností redaktor přes vědu a techniku, což není oblast, která by vzbuzovala nějaké příliš vášnivé emoce. Maximálně, když napíšeme, že neexistují létající talíře, tak se dozvíme od spousty čtenářů, že jsme hlupáci, protože oni v nich dávno letěli. Ale pandemie to zásadním způsobem změnila. Já jsem zavalen tolika reakcemi, interakcemi, maily, že jsem na to opravdu nebyl zvyklý a za celý ten rok, co trvá, jsem si na to ještě nezvykl. Je toho hodně,“ prozradil v pořadu Newsroom ČT24 Koubský, který píše pro Deník N.
Nenávistné komentáře, vulgární zprávy, výhrůžné emaily - pro některé novináře teď denní chleba.
— Newsroom ČT24 (@NewsroomCT24) March 21, 2021
Téma dnešního dílu a k němu host @petrkou - podobné vzkazy totiž chodí už i vědeckým žurnalistům.
Nový #newsroomct24?? dnes ve 22:10! ?? pic.twitter.com/fC5Dm42FJh
Pod jeho příspěvkem na Twitteru se objevil příspěvek dalšího novináře, který se rozhodl popsat svou vlastní zkušenost.
Editor portálu Digitální rádio.cz Lukáš Polák prozradil, že si za ta léta práce v médiích na nenávistné zprávy zvykl, ale i tak bývá občas překvapen.
„Za těch 14 let praxe si člověk zvykne na leccos, ale i mě, coby novináře v oboru broadcastingu, ještě některé reakce pomatených čtenářů vyhrožujících čas od času i fyzickou likvidací, překvapí,“ prozradil.
Pan Jan Jesenský prohlásil, že někteří novináři sami sebe považují za hlasatele té jediné správné pravdy a pak se nesmí divit, když čelí ostré reakci.
„Jistě, oni ty některé reakce pomatených čtenářů nejsou reakcí na některé pomatené novináře, respektive jejich způsob novinařiny, je logické, že novináři jsou ti jediní hlasatelé té správné pravdy typu okolo Meghan, kde zášť a nenávist se zabalí do barvy rasismu,“ napsal.
Další z diskutujících si ještě přisadil.
„Já se nedivím a některým to přeji. Novináři v době pandemické přírodní katastrofy selhali. Místo pomoci v boji s covidem vyhlásili válku Babišovi. Lidé vycítili zlo v novinářích. ČT fatální selhání či Newsroom s Xavarem a divadlo co ČT sehrála? Stále platí Kdo seje vítr...,“ napsal jeden z uživatelů.
Sociální psycholog Jan Krajhanzl připomněl, že na posly špatných zpráv se nikdy nehledělo s láskou. „I dřív se poslům špatných zpráv stínaly hlavy,“ uvedl.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
koronavirus
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: mp