Novodobí otroci. Zvrácenost, za kterou by se nemuseli stydět ani Stalin nebo Mao. Guantánamo by nemělo existovat, zlobí se krajané v USA

15.01.2022 16:31 | Kauza

Americké vězení Guantánamo na Kubě. Byli tam a stále ještě jsou zavřeni muži označení za „militantní bojovníky“ z Afghánistánu a Iráku, kterým americká vláda odepřela právo na spravedlivý soud, což se později změnilo. Na tom, že je jeho existence dost skandální, se shodnou demokratka, anarchista i přívrženec bývalého republikánského prezidenta Donalda Trumpa. ParlamentníListy.cz hovořily se třemi krajany žijícími ve Spojených státech amerických o internačním táboře, který byl zbudován před dvaceti lety.

Novodobí otroci. Zvrácenost, za kterou by se nemuseli stydět ani Stalin nebo Mao. Guantánamo by nemělo existovat, zlobí se krajané v USA
Foto: Hns
Popisek: Americká svoboda, ilustrační koláž

„Guantanamo Bay nebo Gitmo, jak zde internační tábor či vězení nazýváme, by vůbec nemělo existovat,“ míní Jiří Postránecký, který nyní bydlí na Floridě. ParlamentníListy.cz se snažily skrze české krajany žijící ve Spojených státech amerických zjistit, co si tam o věznici Guantánamo, která funguje již dvacet let, myslí.

Emoce řídící politiku

„Vězení vzniklo v reakci na teroristické útoky 11. září 2001 v New Yorku. Stejně jako Patriot Act. V obou případech jde o flagrantní porušení všeho, na čem americká justice, která byla příkladem celému demokratickému světu, stála,“ vysvětluje Postránecký, který emigroval v roce 1989 a dnes obchoduje na internetu z nejjižnějšího státu kontinentálních USA.



„Je to pohodlný zůsob, jak obejít Ústavu USA. Je to krásný příklad, když emoce řídí politiku. Nikdy z toho nic dobrého nevyleze. A může to budoucím generacím odepřít jejich základní práva, když budou zkorumpovaní politici budoucnosti považovat někoho za nepohodlného,“ doplňuje s tím, že justiční systém byl důležitým pilířem USA a Gitmo je zvrácenost, za kterou by se nemuseli stydět ani Josif Stalin nebo Mao Ce-tung.



Nutno dodat, že Patriot Act je zákon o sjednocování a posilování Ameriky poskytováním vhodných pomůcek potřebných pro stíhání a bránění terorismu z roku 2001. Zasahuje do několika svobod a oblastí občanského života tím, že třeba umožňuje agentům Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) a policii prohledávat domovy a kanceláře bez vědomí jejich uživatelů, instalovat tajně odposlouchávací zařízení na telefon či počítač a mnoho dalších činností.

Postránecký jako volič Republikánů a obdivovatel exprezidenta Donalda Trumpa ohledně ustanovení Patriot Actu říká: „Je to vidět i po protestech v lednu 2021 ve Washingtonu D. C. Aktivisté byli nazváni teroristy, jsou již rok drženi ve vězeních a jejich lidská práva jsou zřetelně porušována. A to jde o americké občany.“ V roce 2021 došlo při jedné z demonstrací k násilnému vniknutí do budov Kapitolu USA.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jan Rychetský

Mgr. Bc. Hubert Lang byl položen dotaz

Vyšetřovací komise

Zajímalo by mě, zda za členství v komisi berou poslanci nějaké příplatky? Protože jinak nechápu, k čemu je zřizujete. Ukažte mi nějako vyšetřovací komisi, která něco vyřešila.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Přišel Fiala, vyletěly potraty. Propad porodnosti po vakcíně. Sněmovna se otřásala

20:37 Přišel Fiala, vyletěly potraty. Propad porodnosti po vakcíně. Sněmovna se otřásala

Premiér Fiala se na podzim smál, když poslanec Vladimír Zlínský vznesl interpelaci, zda vláda nějak …