O demokracii v Polsku netřeba se strachovat, tvrdí maršálek Sejmu

02.03.2016 13:05 | Zprávy

Evropská komise si dělá starosti o osud demokracie v Polsku zbytečně, současná vláda změnami zákonů jen plní svůj volební program. Po setkání s předsedou Poslanecké sněmovny Janem Hamáčkem to v Praze řekl maršálek polského Sejmu Marek Kuchciński. Nové zákony podle něj mají vrátit do veřejnoprávních médií rovnováhu.

O demokracii v Polsku netřeba se strachovat, tvrdí maršálek Sejmu
Foto: Archiv
Popisek: Polsko

Nová polská vláda konzervativní strany Právo a spravedlnost (PiS) po podzimním nástupu díky většině v obou komorách parlamentu rychle schválila některé změny v zákonech, které se týkají především ústavního soudu a veřejnoprávních médií. Krátce po schválení předpisů se změnilo vedení polské televize i rozhlasu.

Do veřejnoprávních médií byla podle Kuchcińského navrácena pluralita a objektivita. "Svědčí o tom to, že veřejnoprávní média zpravují o dění v parlamentu vyváženě, informují o stanoviscích opozice i vlády, před změnou taková situace nebyla," řekl po jednání s Hamáčkem ve Sněmovně. Voliči svým rozhodnutím chtěli ukončit praxi posledních osmi let, kdy tato média hovořila hlasem vládního tábora, uvedl Kuchciński.

Hamáček by uvítal ze strany evropských politiků a institucí více pochopení pro rozhodnutí polských voličů. Neměli by Polsko shazovat přes média a říkat, jak se má chovat. ČR v tomto pohledu podle něj Polsko chápe možná víc než západní země. "Nechci zpochybňovat právo EU prověřovat stav demokracie. Nemyslím si ale, že v Polsku dochází k nějakým zásadním věcem, které by vyžadovaly pozornost EU," uvedl Hamáček.

Evropská komise se především v reakci na dění okolo ústavního soudu v polovině ledna rozhodla, že bude sledovat stav právního státu v Polsku. Formální postup může teoreticky vést až k omezení hlasovacích práv Polska v unii. Polská vláda rozhodnutí označila za "standardní proceduru". Podle Kuchcińského se ale Komise stala obětí dezinformace.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: spa

platy

Podepsal byste se pod slib Fialy, že za pár let budeme mít platy jako v Německu nebo Rakousku? Není to spíš jen čirý populismus pokud ne přímo lež? Protože třeba teď jste už nějaký rok u moci a máte dojem, že naše životní úroveň nebo reálné mzdy rostou? Já mám totiž spíš opačný pocit a rozhodně nejs...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Výtlem a výhrůžky žalobami. Kauza režiséra, vyhozeného z ČT za psaní na sítích, jede dále

19:26 Výtlem a výhrůžky žalobami. Kauza režiséra, vyhozeného z ČT za psaní na sítích, jede dále

Koncesionář určitě není zvědavý na osobní výlevy redaktorů, poznamenává Petr Žantovský ke kauze Mart…