„Nulová spotřební daň není nesystémová výjimka, jak bývá často prezentováno, ale standard ve všech vinařských zemích, tedy zemích, kde pěstování révy a výroba vína představuje významnou složku národního hospodářství. Ve vinařství a vinohradnictví dnes pracuje cca 20 % všech zaměstnanců českého zemědělství! Ze sousedních zemí České republiky je spotřební daň na tichá vína zavedena pouze v Polsku ve výši 10,20 Kč na litr vína,“ uvedl Martin Chlad, prezident Svazu vinařů České republiky, který se vzepřel doporučení NERVu a snaží se přesvědčit především ministra financí Zbyňka Stanjuru, aby se vyvaroval zavedení spotřební daně na tichá vína v navrhované výši 23,40 Kč na litr.
Podle Chlada tento záměr vyvolává u řady vinařů doslova existenční obavy. „Tuzemské vinařství je bez ohledu na spotřební daň v náročné situaci a nepřipadá v úvahu, že by bylo schopno daň, byť jen její část, absorbovat ve svých maržích a bylo by nuceno celou její výši promítnout do konečných cen. Po započtení DPH a dalších s daní spojených nákladů, jako je povinné zavedení daňových skladů, administrativa atp., by výsledná cena nejběžnějšího moravského či českého tichého vína dosud v cenové hladině kolem 100 Kč vzrostla o cca třetinu, tedy o 35 Kč na cca 135 Kč a přívlastkových vín dosud za cca 150 Kč by vzrostla o 45 Kč na 195 Kč,“ upozorňuje Martin Chlad s tím, že by tato daňová změna dopadla především na spotřebitele.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Karel Výborný