OMNIPOL slaví 90 let: Od barterových obchodů až po špičkové technologie

22.10.2024 12:31 | Monitoring

Dne 22. října slaví průmyslová skupina OMNIPOL významné jubileum – 90 let od svého založení. Tato česká firma, jejíž kořeny sahají až do roku 1934, se od svého vzniku rozrostla v klíčového hráče v oblasti leteckého a obranného průmyslu. Za svou dlouhou historii zažila několik zásadních období, která formovala její současnou podobu jako silného a inovativního hráče nejen v leteckém průmyslu, ale i v dalších hi-tech odvětvích.

OMNIPOL slaví 90 let: Od barterových obchodů až po špičkové technologie
Foto: Omnipol
Popisek: Založení Omnipolu

Společnost OMNIPOL byla založena v roce 1934 jako obchodní divize plzeňské Škody. Během prvních let se věnovala barterovým obchodům a rychle expandovala. Před druhou světovou válkou již měla filiálky v mnoha světových metropolích, jako jsou Paříž, Londýn či New York. V průběhu války byla činnost firmy přerušena, ale po jejím skončení se společnost zaměřila na export letadel a vojenské techniky vyráběné v Československu. V roce 1953 získal OMNIPOL monopol na vývoz letounů, jako byly slavné modely L-410, L-39 nebo L-200.

OMNIPOL zažil svou „zlatou éru“ v 80. letech, kdy vyvážel stovky letadel ročně, a to zejména legendární L-39. Firma nejenže zajistila vývoz téměř 3 000 těchto letounů, ale také poskytovala kompletní technické zázemí pro zahraniční zákazníky. V roce 1989 dosáhla společnost rekordní výroby 254 letounů L-39 a 80 letounů L-410. Klíčovým představitelem tohoto úspěchu byl Ing. František Háva, otec současného majitele Richarda Hávy, který vedl letecký odbor a později se stal generálním ředitelem celé společnosti.

Po roce 1989 čelil československý letecký průmysl úpadku, ale právě OMNIPOL sehrál klíčovou roli v jeho záchraně. V roce 1996 společnost přešla do rukou Richarda Hávy, který se zaměřil na oživení české letecké výroby. OMNIPOL se pod jeho vedením stal 50% vlastníkem a investorem projektu L-39NG a L-39CW, a v roce 2022 se stal majitelem Aircraft Industries, čímž stabilizoval tradiční české výrobce letounů.

V novém tisíciletí OMNIPOL rozšířil své portfolio a stal se lídrem i v oblasti hi-tech produktů. Akvizicí společností ERA a MESIT se skupina zaměřila na vývoj unikátních pasivních sledovacích systémů a taktických komunikačních technologií, které dnes vyváží po celém světě. Celkem má skupina OMNIPOL zhruba 4 000 zaměstnanců, z nichž přes 500 se věnuje vývoji nových technologií.

OMNIPOL se tak za 90 let své existence proměnil z barterového obchodníka v globálního hráče, který se soustředí na vývoj špičkových technologií a udržuje českou tradici leteckého a obranného průmyslu na světové úrovni.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Karel Výborný

MUDr. Ivo Trešl byl položen dotaz

očkování

Vážený pane doktore, ráda bych využila možnosti se vás zde zeptat na jednu věc. Když se nechám očkovat proti černému kašli, znamená to, že ho nemůžu dostat nebo je to jak s vakcínou proti covidu? A ještě na jak dlouho mě případně očkování proti nákaze ochrání? A když už jsem nakousla téma covid, pro...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Hrad ve sporu s tajnými službami. Jde o Vetchého, Foltýna a sbírku na trhaviny

21:34 Hrad ve sporu s tajnými službami. Jde o Vetchého, Foltýna a sbírku na trhaviny

Šéfové českých tajných služeb vyjádřili nespokojenost s kontroverzní sbírkou na plastickou trhavinu …