120 zemí rezoluci podpořilo, 45 se zdrželo hlasování. Proti rezoluci hlasovalo 14 zemí, mezi nimi Izrael a jeho nejbližší spojenec, Spojené státy, pět tichomořských ostrovních států a čtyři evropské země – mezi ně patří Česká republika, dále Rakousko, Chorvatsko a Maďarsko. Celkem osm členských zemí Evropské unie hlasovalo pro, uvedla agentura ABC NEWS.
Irák později po stížnosti na technické potíže změnil svůj hlas na "ano" a zdržel se hlasování, konečný výsledek byl 121 hlasů pro a 44 se zdrželo.
České ministerstvo zahraničí uvedlo, že Česko hlasovalo proti, protože v textu chybělo následujících několik klíčových prvků. „Rezoluce neodsuzuje teroristický útok Hamásu ze 7. října. Nevyzývá k okamžitému a bezpodmínečnému propuštění rukojmích. Rezoluce rovněž neuznává právo Izraele bránit sebe a své občany proti terorismu. Rezoluce neposkytuje záruky, že poskytování naléhavé humanitární pomoci nebude zneužito Hamásem a dalšími teroristy,“ uvedlo ve svém vyjádření na sociální síti X.
„Navzdory současným výbuchům hněvu a rozdělení věříme, že většina Izraelců a Palestinců dává přednost cestě míru, nikoli válce a teroru. Česko je pevně odhodláno podporovat dvoustátní řešení, které zůstává jedinou zásadní perspektivou pro zajištění bezpečnosti Izraele a naplnění touhy Palestinců po vlastní státnosti,“ dodal resort Jana Lipavského (Piráti).
1/5 Yesterday, the United Nations General Assembly approved a non-binding resolution on the situation in the Middle East. Czechia voted against because several key elements were missing from the text. Explanation below????
— Czech Ministry of Foreign Affairs (@CzechMFA) October 28, 2023
K přijetí usnesení byla zapotřebí dvoutřetinová většina, přičemž se nepočítají hlasy, které se zdržely hlasování. Valné shromáždění hlasovalo poté, co Rada bezpečnosti v uplynulých dvou týdnech čtyřikrát nepřijala žádná opatření, uvedla agentura Reuters.
"Je to vzkaz všem, že už toho bylo dost. Tato válka musí skončit, krveprolití proti našim lidem musí přestat a do pásma Gazy by měla začít proudit humanitární pomoc," řekl novinářům palestinský vyslanec OSN Rijád Mansúr.
Izraelský velvyslanec v OSN Gilad Erdan rezoluci odmítl s tím, že OSN již nemá žádnou legitimitu ani význam, a obvinil ty, kteří hlasovali pro, že místo Izraele raději podporují "obranu nacistických teroristů".
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Natálie Brožovská