Obama jednal s Tokiem a Soulem o reakci na jaderný test KLDR

07.01.2016 6:39 | Zprávy

Americký prezident Barack Obama v telefonických rozhovorech s jihokorejskou prezidentkou a japonským premiérem potvrdil americké závazky ohledně bezpečnosti spojenců po jaderném testu KLDR. Soul dnes v reakci na akci Pchjongjangu omezil vjezd svých občanů do severokorejské průmyslové zóny Kesong.

Obama jednal s Tokiem a Soulem o reakci na jaderný test KLDR
Foto: Fanpop
Popisek: Americký prezident Barack Obama

Prezidentka Pak Kun-hje a premiér Šinzó Abe jednali s Obamou také o „silné mezinárodní odpovědi na nynější bezohledné chování Severní Koreje“, uvedl v noci na dnešek Bílý dům.

Do severokorejské zóny Kesong, která je společným hospodářským projektem obou korejských států, mají nyní z Jižní Koreje přístup jen podnikatelé, kteří se bezprostředně podílejí na chodu tamních průmyslových podniků, uvedla jihokorejská vláda. Kdy bude omezení zrušeno, neupřesnila.

V průmyslovém parku Kesong funguje přes 120 jihokorejských malých a středních podniků, které využívají lacinou severokorejskou pracovní sílu. Zaměstnání tu našlo kolem 54 000 Severo­korejců.

Severní Korea ve středu oznámila, že vůbec poprvé provedla úspěšný test miniaturizované vodíkové bomby. Pokud by se toto prohlášení potvrdilo, znamenalo by to významný pokrok v jaderném zbrojním programu této izolované totalitní země. Odborníci mají ale pochybnosti především kvůli relativně malé síle výbuchu. Rada bezpečnosti OSN nicméně jadernou zkoušku jednomyslně odsoudila a pohrozila přitvrzením sankcí proti Pchjongjangu.

Podle tiskových agentur je za testem především snaha diktátora Kim Čong-una upevnit svou pozici před prvním kongresem vládnoucí Strany práce po 35 letech.

Obama v rozhovoru s nejvyššími představiteli Japonska a Jižní Koreje rovněž poblahopřál k dosažení dohody mezi oběma státy, která má vyřešit spor vlekoucí se řadu desetiletí kvůli Korejkám nuceným Japonci za druhé světové války k prostituci.

Problém bývalých korejských sexuálních otrokyň, eufemisticky známých jako „utěšitelky“, je hlavním zdrojem napětí ve vztazích mezi Soulem a Tokiem. Obě země jsou demokratické, obchodují spolu a sdílejí také pevné spojenectví se Spojenými státy.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk

Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Šílený Fiala, mám o něj strach. Babiš zvedl koalici mandle, Pekarová i Pavel Novotný nadskočili

14:01 Šílený Fiala, mám o něj strach. Babiš zvedl koalici mandle, Pekarová i Pavel Novotný nadskočili

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš v pátek v Poslanecké sněmovně poslal premiéra Petra Fialu na léčení …