Prezident Obama se vydal na svoji čtvrtou a zřejmě poslední oficiální návštěvu Saúdské Arábie s cílem projednat s tamním králem Salmanem hrozby, které představují nejen Islámský stát nebo Írán.
Na letišti jej však nepřivítal sám král, který se věnoval delegaci monarchů z Perského zálivu, nýbrž jen guvernér Rijádu, což byl jakýsi náznak toho, jak Saúdové vnímají návštěvu amerického prezidenta.
Většina monarchií zálivu je totiž zklamaná počínáním USA, které už jejich zájmy nehájí zdaleka tak silně jako dříve, což vedlo ke vzestupu jejich úhlavního nepřítele, šíitského Íránu.
Obama přitom sám nedávno popsal některé státy Perského zálivu a dokonce i Evropy jako „vyžírky“, kteří jen volají po pomoci z USA a nic ale za ni nenabídnou. Podle Bílého domu však vůdci obou zemí stvrdili své dlouhotrvající spojenectví, i přestože Obama naléhal na to, aby země Perského zálivu uklidnily sektářské tendence a přestaly brojit proti Íránu, což by umožnilo soustředit se na boj s ISIS.
Není však známo, jestli spolu jednali o novém americkém zákonu, podle kterého je za útoky na obchodní centrum, ke kterým došlo 11. září 2001, spoluzodpovědná právě Saúdská Arábie.
Obama se v Saúdské Arábii účastní i summitu GCC, společenství sunnitských monarchií Perského zálivu, které vnímají Írán jako nepřítele. Ten podle nich destabilizuje region svými mocenskými tendencemi, což je pohled, který sdílejí i USA.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: spa