Občanská výchova s digitálním Václavem Havlem. Ve školách už od ledna

08.12.2022 21:07 | Ze sítí

Digitální člověk inspirovaný osobou prvního českého prezidenta Václava Havla, nesoucí název DigiHavel, bude od příštího roku pomáhat na školách učitelům s občanskou výchovou. Se žáky bude tato umělá inteligence hovořit o demokracii, lidských právech či totalitě. Aplikace je zastřešená projektem Odpovědné občanství, který se snaží zvýšit kvalitu občanského vzdělávání ve výuce.

Občanská výchova s digitálním Václavem Havlem. Ve školách už od ledna
Foto: Repro ČT
Popisek: Bývalý prezident ČR Václav Havel

Projekt DigiHavel má za hlavní cíl učit na školách moderní metodou děti přemýšlet o „havlovských tématech“, klást otázky a ověřovat fakta. Podle autorů aplikace z projektu Odpovědné občanství se experimentální aplikace zkouší už v některých školách v pilotní verzi.

S umělou inteligencí prezentující hodnoty prezidenta Havla si žáci mohou povídat pomocí digitálního okna. DigiHavel bude při výuce vystupovat v různých rolích – učitele, spolužáka i slavné osobnosti. Žáci s ním budou moci různou formou komunikovat, jedná se o novou formu chatu s různými možnostmi kladení otázek, vysvětlují autoři na svém webu.

Podle autorů projektu jde o první širší využití umělé inteligence prostřednictvím digitální osoby v českých školách. Aplikace má pomoct žákům pochopit význam hodnot jako demokracie, právní stát a lidská práva, rovněž je má učit kritickému myšlení a práci s informacemi z různých zdrojů, tedy i s těmi zavádějícími.

Učitelům je program DigiHavel poskytován zdarma, je vhodný pro druhý stupeň základních škol, víceletá gymnázia a střední školy. „Občanská výchova je důležitý předmět, který si společnost nemůže dovolit podceňovat, přestože se to na školách mnohdy děje,“ uvedla k projektu DigiHavel jeho autorka Alena Reslová. Tři výukové bloky jsou připraveny hravou a interaktivní formou, mají být zábavou a zážitkem, kdy žáci hodinu spoluvytvářejí a nejsou jen pasivními příjemci informací. Probíhat mají formou debaty v malých i větších skupinkách, akcentují pohyb po třídě a práci s představivostí a kreativitou.

S projektem pomáhala také Knihovna Václava Havla a Michael Žantovský. 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

PhDr. Olga Richterová byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

A co budou učit ?, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskuseborovice , 09.12.2022 7:49:34
O jeho chlastu, velkohubosti, sobectví, narcizmu nebo jeho papalášství ??? Fialova banda musí vychovávat mládež k obrazu svému podobně, jako bylo s Hitlerjugend.

|  6 |  0

Další články z rubriky

Kdo mu dává rozkazy? Fiala? Pavel? S Foltýnem je to samá záhada

4:44 Kdo mu dává rozkazy? Fiala? Pavel? S Foltýnem je to samá záhada

Na konci listopadu uplyne půlroční lhůta, o které Otakar Foltýn opakovaně hovořil jako o limitu svéh…