Obcím i krajům ve čtvrtletí meziročně klesl přebytek rozpočtu

08.05.2017 11:58 | Zprávy

Obce v prvním čtvrtletí hospodařily s přebytkem 13,8 miliardy korun, což je o 1,7 miliardy meziročně méně. Kraje vykázaly přebytek hospodaření 5,4 miliardy korun, meziročně o 4,3 miliardy korun méně. Vyplývá to z údajů zveřejněných Ministerstvem financí.

Obcím i krajům ve čtvrtletí meziročně klesl přebytek rozpočtu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze, ilustrační foto

Celkové příjmy obcí, kterých je v Česku 6248, činily 65,1 miliardy korun, což je meziroční růst o 3,2 miliardy korun. Celkové výdaje obcí meziročně stouply o 4,9 miliardy na 51,3 miliardy korun.

Celkové příjmy krajů meziročně stouply o 1,8 miliardy na 51,4 miliardy korun, celkové výdaje vzrostly o 6,1 miliardy na 46 miliard korun. Za vyššími příjmy krajů i obcí byl především růst daňových příjmů.

Příjmy obcí a krajů jsou tvořeny například penězi ze sdílených daní, mezi které patří daň z přidané hodnoty, daně z nemovitosti nebo daně z příjmu. Dále dostávají peníze ze státního rozpočtu například na činnosti související s rozšířenou působností obcí nebo kraje nově na financování sociálních služeb.

Celkové konsolidované příjmy obcí, krajů, dobrovolných svazků obcí a Regionálních rad regionů soudržnosti v prvním čtvrtletí klesly meziročně o 0,8 miliardy na 115,6 miliardy korun. Výdaje stouply o 10,1 miliardy na 96,5 miliardy korun. Hospodaření územních rozpočtů tak ve čtvrtletí skončilo s přebytkem 19,1 miliardy korun, což je meziroční pokles o 10,9 miliardy korun.

Meziroční srovnání souhrnných výsledků podle MF výrazně ovlivňuje změna postavení a činnosti regionálních rad, která souvisí s přechodem na nové programové období 2014 až 2020. V rámci předchozího období bylo hlavním úkolem regionálních rad spravovat peníze z fondů EU prostřednictvím regionálních operačních programů, což znamenalo značné objemy příjmů a výdajů, které procházely jejich rozpočty. Letos finance z regionálních operačních programů již neproplácejí. „Tato skutečnost se promítá nejen ve výrazném poklesu příjmů a výdajů regionálních rad, ale současně ovlivňuje i výši příjmů a výdajů územních rozpočtů celkem,“uvedl úřad.

 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk

Mgr. Richard Brabec byl položen dotaz

Co myslíte, že bude s budoucností Evropy a tedy i naší?

Jestli budeme jediný, kdo se bude snažit o ,,zelenou politiku"? A jaký to má význam pro životní prostředí, když se o ochranu klimatu budeme snažit jen my? Vždyť v porovnání třeba s USA nebo Asií jsme pidi světadíl.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Trump peníze škrtá, EU dál rozdává do Afghánistánu i jinam. Kdo z toho těží?

18:00 Trump peníze škrtá, EU dál rozdává do Afghánistánu i jinam. Kdo z toho těží?

Po rozhodnutí USA zmrazit financování velké části zahraniční pomoci se začínají ozývat hlasy, aby po…