Někdejší hradní právník Pavel Hasenkopf těsně po říjnových volbách do Sněmovny konstatoval, že Jednací řád Sněmovny umožňuje vznik poslaneckého klubu jen u subjektu, který kandidoval samostatně, čili formálně vzato mohly poslanecký klub ustavit jen ANO a SPD.
Hasenkopf na svém facebookovém profilu upozornil, co stojí v § 77 odst. 5 zákona č. 90/1995 Sb., o Jednacím řádu Poslanecké sněmovny, v platném znění: „K ustavení poslaneckého klubu na začátku nového volebního období jsou oprávněni poslanci zvolení do Sněmovny za samostatně kandidující politickou stranu. K ustavení klubu podle věty první je třeba nejméně tří poslanců. Ergo poslanci ODS, TOP 09, KDU-ČSL, Pirátů a STAN nemají nárok na poslanecký klub, a to ani společně (koalice není politická strana), ani každý zvlášť (žádná z jmenovaných politických stran nekandidovala samostatně),“ konstatoval právník.
Na tuto situaci se opozičního poslance SPD Jiřího Kobzy zeptal také jeden ze čtenářů serveru ParlamentníListy.cz.
„Jak je možné, že existují poslanecké kluby PSP, když ze zákona č. 90/1995, v aktuálním znění, může klub založit jen subjekt, který kandidoval samostatně. Tedy koaliční partneři na něj nemají právo. Tím pádem ovšem jakákoliv rozhodnutí takových klubů jsou v rozporu se zákonem, tudíž nemají žádnou účinnost, a tedy i se všemi konsekvencemi. Proč jsem dosud neviděl tento fakt nikde rozporovat? ... Co se tímto stavem, kdy jsou zákony ČR porušovány přímo PSP dá dělat?“ padl dotaz.
A Kobza odpověděl.
„Zákon nestydatě obešli tím, že se jako koalice po vstupu do Sněmovny rozpustili a vytvořili kluby z ‚nezařazených‘ poslanců. Vůbec nekomentuji, co si o tom myslím,“ odvětil.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp