Obrněnce Titus pro armádu za téměř sedm miliard dodá firma Eldis

27.08.2018 15:55 | Zprávy

Novým dodavatelem 62 obrněných vozidel Titus pro českou armádu za asi 6,7 miliardy korun bude firma Eldis Pardubice s.r.o. Společnost Tatra Export, která měla původně podle rozhodnutí vlády vozy dodat, nezískala bezpečnostní prověrku. ČTK to dnes sdělil mluvčí Ministerstva obrany Jan Pejšek. Obě firmy spadají do koncernu Czechoslovak Group (CSG). Jeho vyjádření ČTK shání.

Obrněnce Titus pro armádu za téměř sedm miliard dodá firma Eldis
Foto: thinkstockphotos.com
Popisek: Náboje, ilustrační foto

O změně dodavatele rozhodlo minulý týden kolegium ministra obrany. Podle Pejška je Eldis držitelem příslušné bezpečnostní prověrky a získal také licenci od francouzského výrobce nástavby Nexter Systems. Ministr obrany Lubomír Metnar uvedl, že o změně dodavatele bude v nejbližší době informovat vládu. „Vyzbrojení vozidly Titus je jednou z priorit armády již několik let. Vojáci tuto techniku potřebují a mým cílem je projekt úspěšně a rychle dokončit,“ uvedl.

Armáda poptává 42 kolových obrněných vozidel velitelsko-štábních a spojovacích a 20 kolových obrněných vozidel MKPP (místo koordinace palebné podpory) včetně logistického zabezpečení a školení. „Předpokládaná hodnota zakázky činí 5,7 miliardy korun s DPH, dalších 950 milionů Kč je vyčleněných na pětiletou servisní podporu,“ uvedl Pejšek.

Zakázku vláda schválila loni v červenci. Tatra Export ale nezískala bezpečnostní prověrku, kterou potřebuje, protože dokumentace k zástavbě komunikačních systémů a kryptografických zařízení je utajovaná. „Tudíž Ministerstvo obrany akceptovalo návrh na změnu dodavatele,“ poznamenal mluvčí.

O potížích Tatra Export se získáním prověrky se mluvilo dlouhodobě. Zakázka se proto odsouvala. Podle Pejška by měla vozidla armáda dostat v letech 2020 až 2025.

Jednatelem společnosti Eldis, která se podle svých webových stránek specializuje na výrobu aktivních radarových systémů, je od konce listopadu 2017 Jiří Sauer. Ten figuruje i v dalších firmách spojených s CSG, například v Retia či CSG Aerospace. Czechoslovak Group vlastní od konce ledna Michal Strnad, syn zakladatele Jaroslava Strnada.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Ing. Jana Krutáková byl položen dotaz

Jak bude to zálohování fungovat v praxi? A je to už definitivní věc?

Dobrý den, to budu muset pet lahve nebo plechovky vracet v původním stavu, tzn. nesešlapané apod.? Někdo tvrdí, že budou muset dokonce mít i etiketu. To jako fakt? Proč se ptám na tu deformaci, jestli je to tak, tak nevím, kde je mám skladovat a vůbec mi celý ten systém záloh přijde nesmysl. Podle m...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Muskův výsměch stíhačkám, za které dáme 150 miliard. Svět prý míří někam úplně jinam

23:01 Muskův výsměch stíhačkám, za které dáme 150 miliard. Svět prý míří někam úplně jinam

Podnikatel a miliardář Elon Musk stíhačky F-35 označil za zastaralé, drahé a špatně navržené. Podle …