Obstrukce? Vondráček připomněl Fialovi jeho vlastní slova
18.02.2022 10:10 | Ze sítí
Vláda Petra Fialy čelí kvůli snaze protlačit novelu pandemického zákona nekonečným obstrukcím v podání předsedy SPD Tomio Okamury. Přestože se premiér snaží zachovat chladnou tvář, i on se proti praktikám opozice ostře vyhranil. SPD označil za extrémisty, kteří stojí daňové poplatníky spoustu peněz. Jenže asi zapomněl, že i on sám se v roce 2016 stal protagonistou dlouhých parlamentních obstrukcí, které pak dokonce veřejně obhajoval.
reklama
„Extremisté nás stojí spoustu peněz a blokují parlament. Vydírat se nenecháme,“ vzkázal do opozičních poslaneckých lavic premiér Petr Fiala. Narážel na to, že hodina jednání Sněmovny stojí přibližně 700 tisíc korun a obstrukce Tomio Okamury se již počítají v desítkách hodin, tedy v desítkách milionů korun.
Na zajímavý historický paradox upozornil právník a předseda Svobodných Libor Vondráček. „Za extrémní považuji míru pokrytectví, která se dnes objevuje v Poslanecké sněmovně. Petr Fiala dnes označuje obstruující poslance za extrémisty. Ale byla to právě ODS, která se podílela na obstrukcích jak v roce 2016, tak také například během dovolby Rady ČT v minulém funkčním období,“ uvedl Libor Vondráček a poukázal na Fialův rozhovor z roku 2016 dodnes dohledatelný na oficiálních stránkách ODS.
„Menšina má také svá práva, na tom je založená demokracie, nikoliv jen na principu práva většiny. A ta menšina může občas využít i nadstandardní nástroje, které ale k demokracii patří, a těmi jsou obstrukce,“ uvedl Fiala na začátku roku 2016, kdy se jeho ODS snažila v poslanecké sněmovně zabránit přijetí zákona o elektronické evidenci tržeb.
Podle Libora Vondráčka je třeba tedy obstrukce připustit jako legitimní nástroj opozice. „Nechci tím říct, že tehdy neměl Petr Fiala obstruovat, obstrukce jsou běžnou součástí parlamentního boje. Myslím si ale, že je fér jeho slova připomenout, aby si lidé mohli sami udělat názor na to, jakým způsobem se pokrytectví zabydlelo v naší poslanecké sněmovně,“ zdůraznil předseda Svobodných.
Vondráček se také ohradil proti tomu, jakým způsobem je v České republice nadužíváno označení „extrémisté“. „Naše společnost nemá naštěstí ve zvyku používat násilí jako součást nějakého politického boje. Násilí a to, co je obecně možné klasifikovat jako extrémismus, tak v české politické kultuře naštěstí příliš není,“ dodal Libor Vondráček.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Líbil se Vám tento článek?
Nezávislost naší redakce můžete podpořit peněžitým darem v jakékoliv výši bankovním převodem na účet:
131-981500247/0100
QR kód obsahuje údaje k platbě, výši částky si určete sami.
Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.
Trump přeci dávno deklaroval, že pomoc Ukrajině omezí. Myslíte, že má Ukrajina bez USA šanci Putinovi vzdorovat? Že EU dokáže pomoc ze strany USA nahradit? Podle mě je toto začátek konce Ukrajiny-bohužel. PS: Myslíte, že se Trupmovi podaří konflikt ukončit, čímž se před volbami chvástal? A proč se o...
Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
O tuto odpověď jste již vyjádřil(a) zájem. Děkujeme.
reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.