Od července se zvýší platy policistů, hasičů, vojáků a sester

30.06.2017 10:41 | Zprávy

Policistům, hasičům, vojákům, celníkům, vězeňským dozorcům, ale také sociálním pracovníkům, zdravotním sestrám u lůžek, nepedagogickým pracovníkům ve školství či umělcům a pracovníkům v kulturních zařízeních vzrostou od července platy. Výdělky se zvednou od 7 do 23 procent, u zdravotních sester to bude o 2000 korun. Zvýšení platů se projeví na výplatních páskách více než 200 000 lidí v srpnu, píše ČTK.

Od července se zvýší platy policistů, hasičů, vojáků a sester
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze, ilustrační foto

Platy zdravotních sester pracujících v lůžkových zdravotnických zařízeních v třísměnném nebo nepřetržitém provozu se od července zvýší o 2000 korun hrubého. Navýšení se bude týkat asi 43 000 lidí. Průměrný plat sester je podle dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky necelých 28 500 korun. Podle předsedkyně zdravotnických odborů Dagmar Žitníkové je navýšení nespravedlivé, protože přidáno nedostanou další zaměstnanci pracující také v noci jako ošetřovatelé nebo sanitáři. V plánu je ale další navýšení platů ve zdravotnictví. „Slib, že se všem budou zvedat platy na konci roku, zůstává. Tam by mělo přijít zvýšení o deset procent tarifů,“ uvedl v červnu ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík (ČSSD).

Přidáno dostanou také pracovníci v sociálních službách či kultuře. Zvýšení výdělků umožnilo nařízení, které zrušilo tři z devíti platových tabulek. Řada pracovníků s nízkými příjmy se tak přesune do vyšších tarifů. Pečovatelé, kteří se starají o seniory a postižené, dostanou o 23 procent víc. Podle informačního systému o průměrném výdělku si loni pečovatelé vydělali v průměru 19 058 korun hrubého i s odměnami a všemi příspěvky. Polovina pracovníků ale nedosáhla ani na 18 821 korun hrubého.

Pracovníkům kulturních zařízení, v nepedagogických profesích ve školství, technickému personálu či administrativním silám se přidá o 9,4 procenta. Díky změně platových tabulek si přilepší celkem 93 000 zaměstnanců státu a 72 000 pracovníků, které platí samosprávy. Podle podkladů pro vládu by stát na přidání ve druhém pololetí potřeboval 1,1 miliardy a samosprávy 1,28 miliardy.

„Vláda uvolnila 1,16 miliardy korun, které již byly odeslány krajům. Je na krajích, aby včas svolaly zastupitelstva a peníze se dostaly včas k zaměstnankyním a zaměstnancům,“ uvedla tento týden ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD).

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Mgr. et Mgr. Jakub Michálek byl položen dotaz

Proč jste při předkládání zákona o střetu zájmů postupoval tak, jak jste postupoval?

Soud zákon shodil ze stolu ne kvůli obsahu, ale formě, jakou byl přijat. Přitom kdybyste postupoval tak, jak se má, zákon by přeci taky prošel nebo myslíte, že ne? A myslíte, že je obecně transparentní postupovat tak, jak jste postupoval vy, tedy že jste zákon chtěl prosadit jen jako přílepek bez to...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ombudsman se zastal Pataky z ANO, která mluvila o Romech. Srovnal je s Vietnamci

14:00 Ombudsman se zastal Pataky z ANO, která mluvila o Romech. Srovnal je s Vietnamci

Mentalita Romů se od 13. století nezměnila a mezi jejich životní priority nepatří vzdělávání. Těmito…