Od vítěze voleb v Krupce se distancovala "jeho" strana

26.10.2010 20:21 | Zprávy

Komunální volby v Krupce na Teplicku zpochybní i Česká strana národně sociální (ČSNS), která je přitom formálně vyhrála.

Od vítěze voleb v Krupce se distancovala "jeho" strana

Komunální volby v Krupce na Teplicku zpochybní i Česká strana národně sociální (ČSNS), která je přitom formálně vyhrála. Předseda strany Jaroslav Rovný dnes ČTK řekl, že jeho strana nemá žádnou spojitost se subjektem, který kandidoval pod názvem Sdružení ČSNS a NK-Šance pro město. Sdružení podle něj použilo název ČSNS neoprávněně, a tak se strana připojí k návrhu na neplatnost voleb. Lídr krupské kandidátky to nepopřel, prý ovšem kandidoval za odštěpeneckou Českou stranu národně socialistickou, vystupující pod zkratkou ČSNS 2005. 

Volby v Krupce provázely problémy prakticky od otevření volebních místností. Už hodinu poté povolali místní občané policii na sídliště Maršov, aby tam zabránila údajnému podplácení sociálně slabých občanů. Už tehdy s tím kritici spojovali právě Sdružení ČSNS a NK, vedené místostarostou Zdeňkem Matoušem. Po volbách pak všechny ostatní strany toto jednání odsoudily a část z nich s vítězem odmítla v zastupitelstvu na protest spolupracovat. Pět menších stran navíc výsledky voleb zpochybnilo u soudu.

Teď se ozvala i ČSNS. "Nejsou to lidé, kteří jsou na s námi spojení. Ještě jsme nezjistili ani to, co je to za lidi, takže se budeme radit s právníky, jak aspoň zamezit používání názvu. Jedná se o volební podvod, to je víc než jasné," řekl dnes ČTK mluvčí ČSNS Michal Klusáček. Předseda strany Rovný dnes večer ČTK potvrdil, že se jeho strana k návrhu na neplatnost voleb připojí. "Podle našeho názoru se jedná o porušení volebního zákona," řekl.

Lídr vítězné kandidátky Zdeněk Matouš nepopírá, že souhlas ČSNS neměl, prý ovšem kandidoval za odštěpeneckou Českou stranu národně socialistickou. Ta je ovšem registrována u ministerstva vnitra pod delší zkratkou ČSNS 2005. "Od ní souhlas ke kandidatuře máme, můžeme to doložit," řekl dnes ČTK Matouš. Za záměnu zkratek prý nemůže, potřebné dokumenty prý předal úřadům před volbami v pořádku. 

Přihlášku do voleb přijímá městský úřad a Matoušovi odpůrci se nyní obávají, že po rozpoutání aféry se místostarosta pokusí dokumenty upravit tak, aby z něj chybu při registraci sňaly. 

Podezření na kupčení s hlasy prověřovali policisté ve všech sedmi okresech Ústeckého kraje, nikde ho však neprokázali. Na krajský soud do dnešního odpoledne dorazilo celkem osm návrhů na neplatnost voleb. Týkají se jak údajného podplácení voličů, tak nepovolené agitace. Dnes například dorazil návrh na neplatnost voleb kvůli kupčení s hlasy z Jirkova na Chomutovsku.

Související:

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk

Schodek

Paní ministrině,tohle jste přece musela vědět dopředu,nejdříve přebytek a nyní znovu schodek,tohle přece nedělá zodpovědná vláda,hrajete s námi habaďůru a mnoho lidí už Vám nevěří a přibývají další,váš post bude mít na ministerstvu,jak tak předpokládám podle toho co se děje jepičí život,měla jste bý...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ombudsman Křeček k případu Vladimíra Kapala: Dopis jsem dostal. Je třeba se zamyslet

4:40 Ombudsman Křeček k případu Vladimíra Kapala: Dopis jsem dostal. Je třeba se zamyslet

Veřejný ochránce práv Stanislav Křeček reaguje na případ šéfredaktora Svobodného rádia Vladimíra Kap…