Odboráři chtějí jednat o vyšších platech. ČSSD by jim ráda v maximální míře vyhověla

10.08.2018 12:42 | Zprávy

Odbory žádají o stanovení termínu pro další jednání s vládou o platech ve veřejném sektoru. V srpnu by chtěly vyjednávání uzavřít a vědět, o kolik a odkdy si zaměstnanci státu a veřejných služeb polepší. Požadují růst tarifů o deset procent. ČSSD bude ve vládě prosazovat to, aby se navyšování co nejvíc přiblížilo odborářskému požadavku. Zprávu přinesla ČTK.

Odboráři chtějí jednat o vyšších platech. ČSSD by jim ráda v maximální míře vyhověla
Foto: Hans Štembera
Popisek: ČSSD, ilustrační foto

Novinářům to dnes po své schůzce řekli předseda ČSSD a vicepremiér Jan Hamáček a předák Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula.

Vláda navrhuje zvýšení sumy na platy o šest procent a tarifů o dvě procenta. Víc by si měli přilepšit učitelé a hůř placené profese. Odbory se s kabinetem v červenci dohodly na tom, že by rozhodnutí o přidání mohlo padnout v polovině srpna. Termín dalšího jednání zatím ale stanoven nebyl. „Do 30. září má být návrh rozpočtu ve Sněmovně. Rádi bychom, aby dohoda o navýšení byla v průběhu srpna," uvedl Středula.

Předák řekl, že si neumí představit, že by se jednání s kabinetem o výši platů už nekonalo. „Já si myslím, že bude lépe ten termín najít a s odbory se sejít. Ta druhá varianta by mohla znamenat rozjitření veřejnosti před volbami. A to by se asi dělat nemělo," poznamenal odborář. Komunální a senátní volby se konají na začátku října.

Premiér Andrej Babiš (ANO) a ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) se na nedávné schůzce s prezidentem Milošem Zemanem shodli na tom, že desetiprocentní navýšení by nebylo adekvátní. Vládní sociální demokraté naopak stojí na straně odborů. „Do jednání (ve vládě) půjdeme s tím, abychom se maximálně přiblížili požadavku odborů," uvedl šéf ČSSD Jan Hamáček. Vyšší sumu na platy je podle něj možné najít snížením počtu pracovníků veřejné sféry, určit by to měly samotné resorty podle svých potřeb. „Plošné škrty (míst) ale nepokládáme za ideální," dodal Hamáček.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Mgr. Ivan Adamec byl položen dotaz

Souhlasíte s tím, že dopravní infrastruktura je páteří ekonomiky?

A co mě zajímá ze všeho nejvíc je, proč se u nás stavby nových úseků dálnic, ale i třeba opravy silnic tak vlečou? Je jedno, kdo je u vlády, ten problém trvá už roky. I třeba sousední Polsko je na tom líp a myslím, že jsou na tom líp min všechny státy EU nebo minimálně na tom není žádný hůř.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Průšvih proevropské vlády v Polsku. Mladí mizí. Mají se hůř

16:25 Průšvih proevropské vlády v Polsku. Mladí mizí. Mají se hůř

Tuskova vláda v Polsku ztrácí voličskou podporu. Největší ztráty podle průzkumu musí Tusk sčítat od …