Odchod Británie z EU bv mohl znamenat rozpad Spojeného království, varuje bývalý vysoký britský politik

23.12.2015 18:23 | Zprávy

Odchod Británie z Evropské unie by mohl znamenat rozpad Spojeného království, napsal v článku zveřejněném v listu The Daily Telegraph bývalý konzervativní ministr zahraničí a dlouhodobý kritik EU William Hague. V případě vítězství odpůrců setrvání v unii v plánovaném referendu by podle něj Skotsko společný stát opustilo. Hague se prý proto v lidovém hlasování s největší pravděpodobností chystá podpořit členství Británie v evropské osmadvacítce.

Odchod Británie z EU bv mohl znamenat rozpad Spojeného království, varuje bývalý vysoký britský politik
Foto: telegraph.co.uk
Popisek: Vlajka Velké Británie a Skotska

Někdejší předseda Konzervativní strany, který v letech 2010 až 2014 v kabinetu Davida Camerona zastával post ministra zahraničí, je v krátké době už druhým významným členem vládní strany, který se vyslovil pro setrvání Londýna v unii. Nedávno před takzvaným Brexitem varoval i bývalý premiér John Major. Hague je přitom dlouhodobě kritikem Bruselu, rázně bojoval například proti vstupu Británie do eurozóny.

Premiér chce zůstat v EU, ale klade Bruselu podmínky

Britský konzervativní premiér David Cameron slíbil referendum o členství Británie v EU uspořádat do konce roku 2017. On sám je pro setrvání země v unii, podmiňuje to však některými změnami ve fungování společenství. A to včetně omezení volného pohybu osob, s čímž řada zemí v čele s Německem a Francií nesouhlasí.

Podle Haguea by odchod Británie z EU vedl k posílení Skotské národní strany (SNP). Její předsedkyně a skotská premiérka Nicola Sturgeonová nedávno uvedla, že pokud by Británie opustila EU a ve Skotsku se přitom většina voličů přiklonila pro setrvání v unii, nové hlasování o nezávislosti Skotska by bylo "nevyhnutelné".

Popularita skotských separatistů roste

V loňském referendu vyhráli stoupenci setrvání Skotska v unii s Británii poměrem 55 ku 45 procentům. Od té doby však popularita SNP stoupla a o možnosti dalšího referenda se mluví stále častěji.

Brexit by podle Haguea v době krize neoslabil jen Británii, ale i EU, což prý exministr nechce. Navzdory mnoha selháním totiž unie podle něj zaručuje stabilitu křehkých středoevropských demokracií. Ani vzhledem k situaci na Blízkém východě a na světových trzích není v britském zájmu podílet se na rozpadu osmadvacítky.

Průzkum britské společnosti ORB koncem listopadu ukázal, že 52 procent Britů je pro odchod z EU, zatímco podle 48 procent dotázaných by měla Británie v osmadvacítce zůstat. V předchozích letošních anketách vedli vždy přívrženci setrvání Británie v unii. Protievropský tábor podle komentářů posílily stále větší obavy Britů z migrační krize, ale i listopadové teroristické útoky v Paříži.


 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam, čtk

Mgr. Adéla Šípová byl položen dotaz

předseda

Dobrý den, co vím, tak Vy jste Hřiba za předsedu nechtěla. Je nějaká možnost, jak ho můžete ve straně odvolat? Nemyslíte, že ji svými skandály, ale i neschopností řešit problémy s dopravou v Praze jen poškozuje? A nemyslíte, že to, že už není předsedou Bartoš může mít pro stranu fatální důsledky? On...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Nový trestný čin. Schneider udeřil: Pokud to prosazovala BIS, je bezpečnostním rizikem

20:42 Nový trestný čin. Schneider udeřil: Pokud to prosazovala BIS, je bezpečnostním rizikem

„Samozřejmě rozumím, že pro BIS by byl nejlepší severokorejský režim. Oni to vlastně vedou k tomu, t…