Odchod Merkelové: Teď na nás Německo nebude brát ohled, bojí se TOP 09. Z ODS přišla tvrdší slova

30.10.2018 8:31 | Zprávy

Německá kancléřka Angela Merkelová včera oznámila, že se již nebude ucházet o post šéfky strany CDU. Na její rozhodnutí zareagoval europoslanec za TOP 09 Luděk Niedermayer a poslankyně ODS Zuzana Majerová Zahradníková.

Odchod Merkelové: Teď na nás Německo nebude brát ohled, bojí se TOP 09. Z ODS přišla tvrdší slova
Foto: Václav Fiala
Popisek: Angela Merkelová na velkoplošné obrazovce na předvolebním setkání v Pasově

„Malý krok pro člověka, velký pro… Evropu... Úplně chápu, že se paní Merkelová rozhodla po ‚nedostatečně vyhraných volbách‘ směřovat svou kariéru ke konci. Dalo by se dlouze elaborovat, proč tomu tak je, a názory na to by se asi různily,“ zmínil Niedermayer.

„Pro nás je ale důležité pochopit, co pro nás odchod člověka, kterého většina politiků označila za zdroj snad ‚všech možných trablů‘ (ale který byl podle mne spíše svorníkem dnešní rozhádané společné Evropy a tím, kdo náš region často chránil), bude znamenat. Nejen proto, že jsem s tímto hodnocením nesouhlasil, mám pocit, že změna bude pro nás ‚náročná‘,“ dodal Niedermayer. 

Jak uvedl, domnívá se, že politika Německa „po Merkelové“ bude více proněmecká a prokorporativní. „Bude brát menší ohled na ostatní země, a ještě méně na ty, které v dnešním světě bloudí a jsou s to si svými kroky způsobit újmu,“ dodal.

„Jakkoliv prakticky každá vláda ‚hraje své tak zvané zájmy‘ a ‚její firmy‘ ovlivňují ‚její postoje‘, v případě velké země (resp. té nejsilnější) značí tato politika něco trochu jiného. Je účinnější, a proto může vést k napětím. Tlak na prosazení vlastních cílů, v případě těch větších, sdílených s dalšími velkými zeměmi (ale nikoliv nutně se všemi), bude zvyšovat možnost rozštěpení Unie na ‚pomalou a rychlou‘. Z té pomalé se postupně stane ‚neunie‘. Menší Unie bude pak více dominována velkými zeměmi, což zostří vztahy s těmi menšími, hlavně tehdy, pokud si velké budou pomáhat silou, kterou jim velikost dává,“ míní Niedermayer.

„Jinými slovy, a doufám, že se mýlím, ve světě ‚po Merkelové‘ bude mnohem důležitější, abychom pochopili, o co jde, a opravdu dělali to, co je naším zájmem. Tedy podíleli se na tom, aby Unie byla jednotná, byla s to rozhodovat a neštěpila se. Je to velký úkol, zvláště pokud pohlédneme na realitu naší dnešní politiky. Ale selhání v něm by bylo naší historickou chybou. A je možné, že prostor pro chyby bude velmi malý,“ uzavřel s tím, že vláda kancléřky, která nebude šéfkou strany a bude „na odchodu“, bude vládou slabou. A i to je pro dnešní Unii podle Niedermayera zpráva dosti špatná.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

RNDr. Luděk Niedermayer byl položen dotaz

Co myslíte, že bude s budoucností Evropy a tedy i naší?

Jestli budeme jediný, kdo se bude snažit o ,,zelenou politiku"? A jaký to má význam pro životní prostředí, když se o ochranu klimatu budeme snažit jen my? Vždyť v porovnání třeba s USA nebo Asií jsme pidi světadíl. Nebo je podle vás nějaká šance, že by se politici v EU konečně probrali a začali také...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Izrael a holokaust neexistují. Proti okupantům džihád. Takové učebnice pro palestinské děti platí EU už léta

20:54 Izrael a holokaust neexistují. Proti okupantům džihád. Takové učebnice pro palestinské děti platí EU už léta

Odkazy na utrpení Židů, jako je šoa, což je hebrejská obdoba řeckého pojmu holokaust, nebo antisemit…