„V Evropě, a vidíme to i z empirických dat, se zvětšují rozdíly mezi bohatými a chudými," zdůraznil Keller. A do této situace nastává vlna přílivu imigrantů.
„Z humanitárního hlediska je to jasné - když přijde někdo, kdo nemá nikoho, jen život, který si chce zachránit, tak mu musíme pomoci. Ale z politického hlediska je to podivné. Ti samí lidé, kteří evropským chudým říkají, že se musí utlumit sociální stát a musí se uskromnit, teď mluví o tom, že musíme imigrantům pomáhat. A to se samozřejmě chápe těžko,“ poznamenal Keller.
Vede to prý ke vzniku demagogických hnutí, které staví na argumentaci „Vy nemáte a jim dávají“. A je velmi těžké jejich argumentům odporovat. „Když sedím v Evropském parlamentu a poslouchám Marine Le Penovou, tak je velmi těžké jí odporovat,“ poznamenal Keller.
Na to reagovala Radičová: „Evropa patří k úspěšnějším oblastem. A myslí si, že to tak bude napořád, a proto je zde neustále opakovaným slovem růst. Přitom tím základním by měla být právě mezilidská solidarita,“ připomněla. „Orientací na sebe a tlakem na růst jsme se dostali do situace, kdy bohatství je koncentrováno ve velmi úzké skupině, vyprazdňování střední třídy a sbližování většiny obyvatel na velmi nízké úrovni,“ varovala bývalá slovenská pravicová premiérka. Na druhé straně však prý prostě není možné odmítnout pomoc skutečně potřebným.
„Nakonec to dopadne tak, a upozorňuji, že nejsem žádný xenofob, že sociální práva zbudou pro neevropské imigranty a potřební lidé z Evropy nebudou mít nic,“ opáčil profesor Keller.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jav