Odmítáme smrt. Proto se tak bojíme terorismu. Jinde jsou zvyklí, naznačuje komentátor

21.12.2016 12:40 | Zprávy

Košile je nám bližší než kabát. Výbuch ve vedlejší ulici nás zasáhne více než ve vedlejším městě, nemluvě o tom, když je na Blízkém, nebo dokonce Dálném východě. Podle komentátora MF DNES Vojtěcha Varyše v dnešním světě člověk neví dne a hodiny, kdy může zemřít, a že se nám to v Evropě připomene jen občas, je spíše štěstí.

Odmítáme smrt. Proto se tak bojíme terorismu. Jinde jsou zvyklí, naznačuje komentátor
Foto: youtube.com
Popisek: Teroristický útok ve francouzském Nice

„Německo je středobodem laskavé Evropy, vítající všechny zájemce z těch částí světa, kde se žije hůř,“ píše Varyš po útocích na Berlín. Důsledkem toho je, že do této země směřují davy uprchlíků s nejrůznějšími motivacemi. A jeho hlavní město tuto pestrost ještě zhušťuje.

„Berlín je symbolem kosmopolitismu, tolerance a nekonečného večírku ve světovém měřítku. Je vlastně s podivem, že k podobnému útoku tam nedošlo už dřív,“ myslí si. A doplňuje, že atentát na vánoční trhy pod kostelem, který je symbolem poválečného Berlína, byl nabit symbolikou. Včetně útoku na Vánoce, patetickou oslavu západní civilizace, naplněnou fetiši štědrosti a laskavosti.

Je prý oblíbené říkat, že náš klid skončil. Jenže, jak připomíná komentátor, Vánoce se slavit nepřestanou a život stejně půjde dál. Jak na to, to prý můžeme vidět zejména právě v Německu a v Berlíně, kde výkonné tajné služby dokáží účinně zamezit mnoha teroristickým aktům, aniž by to současně znamenalo omezení svobody a zavedení policejního státu.

Zděšení z terorismu ale podle něj ukazuje obecnější problém západní civilizace – odmítání smrti. „Všichni zemřeme,“ varuje Varyš. Základem našeho uvažování by nemělo být se smrti vyhnout, ale co možná nejvíce ji oddálit. A takto bychom měli uvažovat i o teroristických útocích. Pokud nás potká to, že při něm zemřeme, měli bychom to chápat tak, že to tak mělo být. Je to v rozporu s naší posedlostí zdravím a přežíváním, ale jinak to prý nejde.

A jak Varyš doplňuje, v jiných civilizacích je takové vnímání naprosto běžné. Připomíná zprávy z Turecka, Sýrie nebo události v Jemenu, o kterých už se v našich médiích raději ani nepíše... popravy v Saúdské Arábii nebo aktuální řádění prezidenta Duterteho na Filipínách. V tom by se od nich prý Evropa měla poučit.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jav

Mgr. Róbert Šlachta byl položen dotaz

Vize

Dobrý den, zajímalo by mě, zda má vaše strana nějaké konkrétní návrhy třeba důchodové reformy nebo ekonomickou vizi, jak zlepšit naši životní úroveň? Zatím mi to přijde tak, že spíš jen kritizujete, ale s něčím vlastním nepřicházíte. Sice nemáte ve sněmovně zastoupení, ale pokud ho chcete mít, nemys...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Už i Pelíšky jsou špatně: Češi prý fandí domácímu násilníkovi

11:15 Už i Pelíšky jsou špatně: Češi prý fandí domácímu násilníkovi

Každé Vánoce se na televizní obrazovky vrací film Pelíšky režiséra Jana Hřebejka. Letos, 25 let od n…