Vyplývá to z pravidelného materiálu Ministerstva financí, který dostane v pondělí vláda pro informaci. Od roku 1991 do konce loňského roku ministerstvo uzavřelo ekologické smlouvy s garancemi za více než 175,7 miliardy korun.
Stát ve smlouvách vlastníkům zamořených území slíbil, že jim odstranění ekologických škod zaplatí. Závazek je právně vymahatelný a při jeho nesplnění státu mohou hrozit žaloby nebo arbitráže. Peníze využívá z privatizačních financí.
Z materiálu vyplývá, že ke konci loňského roku bylo na účtech privatizace 33 miliard korun. Na účtech jsou peníze převedené v roce 2006 ze zrušeného Fondu národního majetku na Ministerstvo financí. Zároveň na účty plynou peníze z privatizace a dividendy hlavně od společnosti ČEZ. Od letoška platí novela zákona, podle které již využití peněz nebude omezeno konkrétním účelem. Zároveň novela umožňuje v případě nedostatku peněz přesunout na účty peníze ze státního rozpočtu.
Ve srovnání s koncem roku 2017 se podle materiálu opět snížil počet subjektů, se kterými má MF uzavřenou smlouvu. Aktuálně tak má MF smlouvu se 141 firmami. Seznam společností s platnou ekologickou smlouvou zveřejňuje MF na internetu.
V březnu 2017 MF informovalo, že všechny zakázky na odstranění starých ekologických škod chce Ministerstvo financí zadat do deseti až dvanácti let. Zakázky zadá ve veřejných soutěžích a očekává, že celková cena bude zhruba 30 miliard korun.
![](/Content/Img/content-lock.png)
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp