Politolog Jan Kubáček se domnívá, že Češi by možnost hlasovat korespondenčně měli mít. „Upřímně řečeno, že už ten čas dávno přišel. Když se podíváte na naše volební právo, tak by nám zavedení korespondenčního hlasování slušelo,“ řekl pro redakci s tím, že takové hlasování má logiku kvůli usnadnění, a navíc jde o rozšíření volebního práva. Ani práci volebních komisí a volební soutěž by nekomplikovalo.
Takové hlasování s sebou však nese i rizika. Podle bývalého ministra financí za ODS Vlastimila Tlustého ukazuje zkušenost ve Spojených státech, v čem je s korespondenčním hlasováním problém. „Vypadá to jako usnadnění hlasování pro lidi, ale ten problém je tak vážný, že usnadnění nepodporuji. Pochybnost takového hlasování nemůže být nikdy zcela vyvrácena – jestli ten, kdo odesílá ten hlas, je opravdu ten, který je podepsán. Jestli ve skutečnosti nejde o mrtvou duši a jestli to není zneužíváno k masovému ovlivňování voleb falešnými hlasy,“ uvedl Tlustý s tím, že zpětná kontrola, zda podepsaný takto hlasoval, už není prakticky možná.
Znamená korespondenční hlasování více možností manipulace s hlasy?
Podle něj je nutnost přijít s občanským průkazem osobně do volební místnosti jedinou řádnou zárukou. Nikdo nemůže hlasovat víckrát, nemohou se započítat lístky mrtvých duší a prostor pro manipulaci je příliš velký. Politolog Jan Kubáček se však domnívá, že riziko nelze absolutně omezit nikdy: „Zažili jsme několikrát v určitých regionech, Moravsko-slezském, Ústeckém, Karlovarském, že se začali objevovat voliči, kteří sice šli volit za plentu, ale za peníze. Jde čistě o to, že musíme společnosti vysvětlovat, průběžně prezentovat a pokud možno zjednodušit pravidla. Vymýšlet můžeme všechno možné, ale dokud nesrovnáme váhu hlasů, tak je vše v podstatě jen lakování na růžovo,“ řekl Kubáček s tím, že to bychom měli řešit především. Sám se však nedomnívá, že by korespondenční lístky byly tolik falzifikovány, a připomněl, že každý americký stát má jiný přístup a model, proto volby čelí tak velkým zmatkům, zatímco v Čechách je vše podstatně jednodušší a jasnější.
Chybu v systému vždycky někdo zneužije
Chybu systému bude však chtít vždycky někdo využít, tvrdí Vlastimil Tlustý: „Jakmile je v nějakém systému díra, tak se vždycky najde někdo, kdo ji chce použít, využít, v tomto případě zneužít. To je důvod, proč všechny vzdálené metody hlasování odmítám, mají díru, může docházet nejenom k ovlivňování, ale hlavně k odevzdávání hlasů mrtvých duší. Já jsem zásadně proti,“ řekl Tlustý a přidal příklad. V nejmenované zemi proběhlo prý hlasování pomocí přenosného terminálu, na němž voliči vybírali svého kandidáta podle čísla. Terminál pak přiložili ke čtečce, která hlas započítala, a terminál putoval k dalšímu voliči. „Lidé, kteří něco tuší o informačních technologiích, rychle pochopí, v čem je zrada. Ten velký počítač může uložit úplně, co chce, bez ohledu na to, co vlastně z terminálu přečetl. A navíc tato forma elektronizace neumožňovala zpětnou kontrolu. Jakmile došlo k přečtení, hlasovací terminál dostal další volič a proces se opakoval. Nebyla možná zpětná kontrola,“ tvrdí bývalý ministr financí.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Zuzana Koulová