Fiala poukazuje na to, že došlo k rapidnímu skoku zdanění a to z 0 % rovnou na 21 %. „Nově je pozemek od daně z přidané hodnoty osvobozen až po uplynutí 5 let od vydání prvního kolaudačního souhlasu nebo ode dne, kdy bylo započato první užívání stavby, a to k tomu dni, který nastal dříve,“ vysvětlil.
Cena pozemku pod bytem tvoří 15 až 30 procent ceny stavby. „Hlavní důsledek změny tedy je a bude růst cen nových staveb. Jen u nejmenších bytů to může znamenat zdražení řádově o desítky tisíc korun. U staveb větších se projeví zdražení v řádech statisíců,“ varuje před možnými důsledky.
Argumentuje také nejnovějšími údaji Českého statistického úřadu, podle nichž se počet dokončených bytů v lednu 2014 meziročně snížil o 23,7 % a činil 1 762 bytů. „Počet dokončených bytů v rodinných domech se snížil o 15,6 %. V bytových domech klesl dokonce o 51,8 %.“
„Jako poslanci hnutí Úsvit jsme byli v listopadu minulého roku postavení před hotovou věc, buď jsme měli přijmout zákonná opatření Senátu jako celek a tedy i včetně oné zásadní chyby, nebo jsme mohli hlasovat pro ohrožení stability celého českého právního řádu. Dnes však máme reálnou možnost napravit chybnou právní normu, na kterou jsme od samého počátku upozorňovali,“ dodal Fiala.
Celý text Radima Fialy je zde.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vam