Omezit ve volnosti neočkované? Hejtman Kuba vidí ještě jinou cestu

16.11.2021 15:51 | Zprávy

Epidemie koronaviru v Česku dál nabírá na síle a vláda jedná o dalším postupu. Ve hře je několik scénářů. Podle předsedy Asociace krajů a jihočeského hejtmana Martina Kuby není rakouský model pro Českou republiku optimální. Podstatné je podle něj volit rozumná a racionální opatření, která dokážou epidemii zbrzdit a nezahltit zdravotnický systém, vyjádřil se v rozhovoru pro rádio Impuls.

Omezit ve volnosti neočkované? Hejtman Kuba vidí ještě jinou cestu
Foto: Screen ČT24
Popisek: Martin Kuba, hejtman Jihočeského kraje

Nesouhlasí, že by rakouský model byl cestou pro ČR. „Mně se zdá, že to tu společnost trochu štěpí. V podstatě i lidé, kteří jsou očkovaní a všechno dodržují, to považují za moc striktní. My bychom měli hledat řešení, která jsou co nejvíce vysvětlující, říkat, co s tou pandemií dělat. Obávám se, že všechny ty restrikce je nutné pak také umět nějakým způsobem vymoct, takže nejsem si jist, jestli je tohle cesta pro Českou republiku,“ vyjádřil se k rakouskému modelu Kuba.

Někteří odborníci včele s profesorem Beranem poukazují na to, že není zvládnutá přednemocniční péče. Tedy aby se systémově nařídilo, že rizikoví lidé budou odesláni na protilátkovou infuzi. S cílem, aby nedocházelo k přetížení zdravotnického systému.

„Podle mě tohle funguje,“ myslí si Kuba s tím, že to je v gesci a na aktivitě každého praktického lékaře. Zároveň nastínil ceny obou variant léčebných postupů. „Ta vakcína stojí pár euro, tenhle lék už stojí několik desítek tisíc a je to o nějaké racionální úvaze, jakou cestou se má ta společnost ubírat,“ dodal Kuba a pokračoval, že je to bezesporu cesta, kterou využívat musíme a využíváme ji. Otázkou je, zda to v tenhle moment není jediná možná cesta, zamýšlí se moderátor. Je potřeba mluvit s lidmi otevřeně, připomněl v daném kontextu Kuba a připustil, že nyní ten, kdo se půjde naočkovat první dávkou, průběh epidemie nezvrátí. Jedná se o dlouhodobější horizont. „V tenhle moment pro nezahlcení zdravotnického systému můžeme vir jen brzdit. Nemáme možnosti ho úplně zrušit. To bychom museli všechny zavřít doma. Proto je nutné s lidmi mluvit, jaké jsou ty možnosti toho brždění,“ řekl a vyjmenoval například testování dětí každé pondělí, primární péče. Současně vyzdvihl, že je nutné se zbavit představy, že uvidíme nulu nakažených. „To v reálné době není možné,“ argumentoval.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

COVID

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: sla

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

Co myslíte, že bude nyní s Ukrajinou?

Trump přeci dávno deklaroval, že pomoc Ukrajině omezí. Myslíte, že má Ukrajina bez USA šanci Putinovi vzdorovat? Že EU dokáže pomoc ze strany USA nahradit? Podle mě je toto začátek konce Ukrajiny-bohužel. PS: Myslíte, že se Trupmovi podaří konflikt ukončit, čímž se před volbami chvástal? A proč se o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Sliby chyby. Unijní miliardy po povodních nedorazí. A takto to vypadá s pomocí vlády

20:17 Sliby chyby. Unijní miliardy po povodních nedorazí. A takto to vypadá s pomocí vlády

REPORTÁŽ „Chtělo by to změnu legislativy, ať stát může pomáhat postiženým městům a obcím rychleji ne…