Ještě loni v únoru totiž Zeman Kajínkovi vzkazoval, že od něj milost čekat nemůže. Před svým zvolením pak Zeman sliboval, že milostmi bude šetřit a případně je má připravené pro těžce nemocné a odsouzené za méně závažné trestné činy. Do této chvíle pustil na svobodu sedm lidí. A nyní – odsouzeného dvojnásobného nájemného vraha Jiřího Kajínka.
Za Zemana se v komentáři pro deník Blesk postavil například hudebník František Ringo Čech. „Jsem Milošovi vděčný, že mu pomohl. Kajínek nic neudělal. Dvacet let je příliš, chovali se k němu jako prasata,“ míní Čech s tím, že jak to opravdu bylo, ví jen bůh a Kajínek.
Ozývají se však také politologové, kteří mají za to, že propuštění Kajínka je jen zastíracím manévrem problémů s odvoláním ministra financí Andrejem Babišem (ANO). To si myslí politolog Tomáš Lebeda. Politoložka Vladimíra Dvořáková pak v Zemanově kroku vidí tah před prezidentskými volbami.
A co si myslí textař Michal Horáček, který sám o Pražský hrad bojuje? „Není to správné, protože když přejímal úřad, učinil jednoznačný slib. Řekl, že se vzdává práva na amnestie a milosti,“ podotkl s tím, že nyní Zeman omilostnil doživotně odsouzeného vraha.
Ještě radikálnější je pak ve svých slovech další kandidát, lékař Marek Hilšer. „Nejenže nám prezident lhal, ale především vážně ohrožuje bezpečnost běžných občanů této země. Rád bych věděl, jak se podívá do očí lidem, které může jeho rozhodnutí v budoucnosti vážně poškodit,“ míní.
Oproti tomu akademik Jiří Drahoš svá slova mírnil. „Teoreticky můžeme v každém rozsudku shledat to, že ten dotyčný, který je obviněn třeba z vražd atd., může být teoreticky nevinný. Nevím, jestli prezident je ten člověk, který má tyto věci řešit,“ podotkl.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef