Ondráčka: Ekotendr mohl být propojený s politiky

19.10.2011 23:07 | Zprávy

Vláda ukončila vleklý a kritizovaný ekotendr. Rozhodl tak premiér Petr Nečas, poté co ministr financí nedoporučil přijmout nejlevnější nabídku s tím, že je stále příliš drahá. Firma Marius Pedersen Engineering měla odstranit staré ekologické škody za 56 miliard korun. Ke zrušení ekologické zakázky se v Událostech komentářích vyjádřil ředitel české pobočky Transparency international David Ondráčka a zástupce šéfredaktora týdeníku Respekt Jaroslav Spurný.

Ondráčka: Ekotendr mohl být propojený s politiky

„Pro mě a pro ostatní daňové poplatníky je to dobrá zpráva. Ušetříme 20 miliard korun," raduje se Jaroslav Spurný a podobně naladěný je i David Ondráčka. „Já jsem nadšený, myslím si, že to bude ještě více než 20 miliard. Samozřejmě, že se bude stále pokračovat v sanacích, ale zběsilý záměr dát to do jedné zakázky končí," uvedl Ondráčka.

Jsou zde i náznaky, že zakázka byla propojená s politiky. „Přímý důkaz o tom, že by firmy platily kampaně politiků, neexistují. Zakázku ale doprovází celá řada podivných okolností, například vyřazování některých aktérů tak, že ve finále vyhráli pouze tři," naznačil Ondráčka. Spurný dodává, že už samotný vznik zakázky byl velmi podezřelý.

Sledujeme téma Ekotendr

Ekotendr chtěl už jenom Kalousek

Proč se najednou po těch letech od superzakázky upustilo? „Celému projektu šéfoval Kalousek a prosazovala ji především Topolánkova vláda. Nyní projekt podporovala pouze TOP 09, proti byl Nečas i Věci veřejné," řekl Ondráčka.

Ekotendr byl spojen i s dalšími riziky. „Problémem bylo, že se nedalo nijak kontrolovat, co firmy dělají a nedalo se prokázat, kolik toho v jednotlivých ložiscích skutečně je," vysvětlil Spurný a Ondráčka dodal další problém: „Hrozilo, že se firmy mezi sebou tiše domluví a rozdělí si zakázku. Mluví pro to mnoho faktorů. Jediná firma to nemohla celé zvládnout a podezřelé je, že ve finále zůstaly pouze tři firmy, které už spolu v minulosti spolupracovaly."

Rozdělení na menší zakázky

Takže jakým směrem se bude zakázka dále ubírat? „Čeká nás další soutěž," spekuluje Spurný, „ale zakázka bude rozdělená na menší části, čímž se bude moci zúčastnit více firem a projekt by mohl vyjít levněji."

Ondráčka předpokládá, že se zakázka rozdělí na tři části podle naléhavosti. „Na ty co hoří, na ty co nehoří, ale musí se udělat, a na ty, které by si firmy, které službu požadují, mohly vyřešit s přispěním státu samy."

Čtěte více:
Nečas zajásal nad Kalouskovým rozhodnutím. Ekotendr končí 
Bakterie by mohla výrazně zlevnit ekotendr. Kalousek je opatrný 
ČSSD odmítá obří ekotendr. Jinak chce hlasovat o důvěře vládě 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor:

Ing. Jana Krutáková byl položen dotaz

Jak bude to zálohování fungovat v praxi? A je to už definitivní věc?

Dobrý den, to budu muset pet lahve nebo plechovky vracet v původním stavu, tzn. nesešlapané apod.? Někdo tvrdí, že budou muset dokonce mít i etiketu. To jako fakt? Proč se ptám na tu deformaci, jestli je to tak, tak nevím, kde je mám skladovat a vůbec mi celý ten systém záloh přijde nesmysl. Podle m...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Muskův výsměch stíhačkám, za které dáme 150 miliard. Svět prý míří někam úplně jinam

23:01 Muskův výsměch stíhačkám, za které dáme 150 miliard. Svět prý míří někam úplně jinam

Podnikatel a miliardář Elon Musk stíhačky F-35 označil za zastaralé, drahé a špatně navržené. Podle …