Až desetinu jabloňových sadů likvidují čeští ovocnáři, ztráty ze sklizní se vyšplhaly na čtvrt miliardy. Syrovátka vysvětlil hlavní důvody, proč se jim pěstování ovoce přestává pomalu vyplácet. „Zaprvé, pracovní síla je nesmírně drahá záležitost. A nikomu se pracovat nechce. Další věc to, že málokdo, a to se dostáváme k Polsku, má dotace na vývoz jablek. A málokdo má zpracování ovoce, takže prodávají ovoce čerstvé, což je v podstatě ekonomická sebevražda, protože pak nastane problém právě s dotacemi z Polska.
Varuje, že až k nám z Polska nebudeme dovážet jablka, například z důvodu napadení škůdcem, nebudeme mít nic. Na vině je ale i mentalita Čechů. „Občané, zákazníci, zaprvé nejdou vedle do vesnice koupit si jablko, ale raději si ho jedou koupit do řetězce. V severních Čechách tomu říkáme Mordor – funguje tak, že si jdou tohle koupit radši do supermarketu, i kdyby projeli dvacet kilometrů navíc, aby sousedovi nedali vydělat, protože on je hrozný kulak, vydělává prachy a dostává dotace. Takže to je zvláštní nastavení mentality. Kdyby si člověk, sadař, který opravdu prodává to ovoce, otevřel malý krámek, a měl to tam, tak by asi přežil, kdyby mu tam chodili lidi. Ale oni mu tam nechodí,“ pokračuje Syrovátka.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab