V současnosti vláda dělá vše pro to, aby se právě živnostníci stali největší ekonomickou obětí restrikcí. Jenže podle Dvouletého to budou právě tito lidé, na kom bude stát obnova českého hospodářství.
Česká ekonomika totiž podle něj uvízla ve vývojových kleštích, kdy sice má nominálně nejvíce OSVČ v Evropě, ale průmysl stále zaměstnává téměř 38 % ekonomicky aktivních osob. „Pořád jsme tedy zemí se spíše tradiční výrobní ekonomikou, což bude náš obrovský handicap v okamžiku, kde se naplno projeví hospodářské důsledky pandemie covid-19,“ připomíná zastupitel Zlínského kraje.
Ačkoliv nikomu nepřeje nic špatného, obává se, že značná část těchto průmyslových struktur, které se nemodernizovaly, se zhroutí. Navíc podle něj pandemie zásadně změní chování spotřebitelů. Čekají nás tedy vážné hospodářské otřesy.
„To si zřejmě uvědomují i dnešní vládní protagonisté, a proto raději obětovali stovky tisíc živnostníků, než aby ‚sáhli‘ na velké a mocné,“ myslí si. Jen díky tomu jsme svědky paradoxu, že malý krámek musí mít zavřeno a velké fabriky, kde se potkávají tisíce lidí, stále jedou.
Tento stav však skončí, protože situace je neudržitelná. „Vláda sice teď zachraňuje své volební preference jednorázovými dotacemi, ale tím jen bezhlavě vyčerpává doposud disponibilní veřejné finance. Tváří se, že vytváří programy, které umožní živnostníkům přežít, ale přitom se jen snaží o vlastní politické přežití,“ myslí si Dvouletý.
Jak dodává, kompenzace vlády podnikatelům jsou nesrovnatelně nižší než v Rakousku nebo v Německu. My jdeme raději cestou „projídání budoucnosti“. Budoucnost se však podle krajského zastupitele dá znovu vybudovat jen perspektivní prací a vytvářením reálných hodnot, což znamená příležitost malým živnostníkům a moderním odvětvím.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jav