Maďarská vláda se, jak Jávor uvedl, Evropskou komisi snažila přesvědčit, že žádná státní pomoc nebude potřeba. „Zadali si u poradenské společnosti Rothschild & Cie studii, která došla k závěru, že projekt bude vytvářet slušné zisky a že se investice vrátí. Tento výsledek maďarská vláda široce propagovala. Vtipnější část závěrů, která už tolik komunikována nebyla, spočívá v tom, že Paks II se vyplatí jen tehdy, pokud se ceny elektřiny na evropském trhu v několika příštích letech zdvojnásobí. Ale to nikdo neočekává,“ uvedl Jávor.
Celý text je ZDE
Přiznal, že ceny na evropském trhu s elektřinou jsou nízké už docela dlouho a skutečně existují známky toho, že v příštích letech může mírný nárůst nastat. „To ale hovoříme o zvýšení v řádu 20 nebo 30 procent, což má do zdvojnásobení ceny daleko. V polovině dvacátých let pak pravděpodobně zase nastane pokles, protože náklady na výstavbu obnovitelných zdrojů stále klesají. Výše zmíněná studie se každopádně zakládá na nerealistických předpokladech,“ myslí si maďarský europoslanec.
Pokud jde o bezpečnost, výstavba jaderné elektrárny by v tomto případě podle Jávora moc nepomohla. „Budou ji stavět Rusové, jde o ruskou technologii a projekt vytvoří závislost na ruském palivu. Rusko poskytne Maďarku mezivládní půjčku ve výši 10 miliard eur a to mezi oběma zeměmi vytvoří finanční pouto. Maďarský premiér si může myslet něco jiného, ale já jsem přesvědčen o tom, že je skutečně nebezpečné záviset na Rusku v několika směrech,“ dodal europoslanec.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vam