Orbán dostal levný plyn z Ruska a vydělává na něm. Ozval se nářek

11.12.2024 12:54 | Monitoring

Nejenže Orbán dostal levný plyn z Ruska, ale ještě na něm vydělává, protože samo Maďarsko ho tolik nemůže potřebovat. Takový nářek se ozval ze serveru Balkan Insight, který je placen nadací rakouské ERSTE Bank. Server konstatoval, že se Maďarsko dobrovolně mění v klíčový ruský vstupní bod do Evropy a i když je to ekonomicky výhodné, „dlouhodobě na to může doplatit“.

Orbán dostal levný plyn z Ruska a vydělává na něm. Ozval se nářek
Foto: Repro: X
Popisek: Maďarský premiér Viktor Orbán na tiskové konferenci frakce Patrioti pro Evropu (8.10.2024

„Nikdy nepromarněte dobrou obchodní příležitost, zní výrok maďarského premiéra. I když Viktor Orbán donekonečna obviňuje válku na Ukrajině ze všech hospodářských potíží, maďarská vláda a místní energetické společnosti nyní patří mezi největší válečné zisky, tvrdí odborníci na energetiku,“ napsal hned v úvodu server Reporting Democracy.

Attila Holoda, bývalý náměstek státního tajemníka pro energetiku a bývalý výkonný ředitel maďarské ropné a plynárenské společnosti MOL, v rozhovoru pro BIRN poznamenal, že se Maďarsko stalo klíčovým místem pro tok ruského plynu. „Zatímco se Evropa vzdaluje od ruských energetických zdrojů, Maďarsko jde opačným směrem,“ dodal.

„Před ruským vpádem na Ukrajinu do EU teklo z Ruska asi 40 procent celkového objemu potřebného plynu. Toto číslo po vpádu Rusů na svobodnou Ukrajinu pokleslo na 8 procent, ale země jako Rakousko, Maďarsko, Česko či Slovensko jsou na dodávkách ruského plynu stále značně závislé. K překvapení mnohých však maďarská vláda svou energetickou závislost na Rusku ve skutečnosti zdvojnásobila,“ doplnil server s tím, že do Maďarska momentálně proudí asi 6,7 miliardy metrů krychlových plynu.

„Všechny zásobníky jsou v Maďarsku téměř plné, energetická bezpečnost země neospravedlňuje další nákupy,“ uvedl Holoda. „Naše poptávka po plynu se pohybuje kolem 8,3 mld. cm/rok, ale loni zemí prošlo 17 mld. cm plynu, což dokazuje naši rostoucí tranzitní roli. To je obrovská obchodní příležitost pro všechny, kdo se podílejí na obchodu s plynem.“

Maďarský nezávislý zpravodajský server Valasz Online uvedl, že to byl Gazprom, kdo přišel s nápadem prodávat Maďarsku dodatečné množství plynu za zvýhodněnou cenu, která by více odpovídala ceně na regionálním trhu, než aby souhlasil se slevou ze stávajícího dlouhodobého kontraktu na plyn.

Plyn se většinou prodává v sousedních zemích, ale podle některých spekulací by mohl skončit i v Německu, které oficiálně přerušilo veškerý dovoz ruského plynu. Má to ale áček. Vzato čistě ekonomicky je pro EU ruský plyn levnější, než jakýkoli jiný plyn, který se do EU může dostat z alternativních zdrojů. Ať už jde o plyn zkapalněný z USA, nebo plyn z Ázerbájdžánu nebo z Turecka.

Gyorgy Bacsa, výkonný viceprezident společnosti MOL, v listopadovém rozhovoru pro Politico uvedl, že společnost by byla připravena přejít do roku 2027 z ruské ropy na jiné druhy, pokud by EU pomohla uhradit účet za transformaci jejích ropných rafinerií. Dvě ropné rafinerie společnosti MOL v Szazhalombattu a v Bratislavě na Slovensku jsou optimalizovány pro zpracování těžké ruské ropy a je třeba je modernizovat pro zpracování lehčích typů. Náklady se odhadují na přibližně 500 milionů dolarů, které by společnost MOL musela zaplatit z vlastní kapsy. V přepočtu jde asi o 12 miliard českých korun.

Předpokládá se, že chorvatský ropovod Adria je schopen plně zásobovat Maďarsko neruskou ropou, která se do chorvatských přístavů dováží lodí. To by však bylo za cenu, kterou se MOL a s ním i maďarská vláda zdráhá zaplatit.

Podle serveru by však vyšší cenu dodávek plynu odjinud vyvážilo to, že to bude plyn z bezpečnější země. Ze země, která s sebou neponese tolik geopolitických rizik. Rizik, na které podle serveru může Maďarsko doplatit, pokud se od ruských energií neodstřihne.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Miloš Polák



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Maďarsko sice bude mít plyn, mnohem nižší energetické náklady, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusemravní bahno , 11.12.2024 13:44:04
tím pádem i konkurenceschopnou výrobu, spokojené, za energie přiměřeně platící občanstvo, ALE NEBUDE MÍT HODNOTOVOU POLITIKU!!!! A to je zlé, velmi zlé. My ji máme a jsme tedy mravně výš! Sice máme zakousnuté hospodářství, raketovou inflaci, která jen přibrzdila tempo nárustu, přimrzlý zadek, dva svetry, abychom zvládli zaplatit složenky, ale TEN POCIT! "Budeme držet své principy a hodnoty a ne počítat groše.." jak říká ten tchajwanský pygmej z Telče, kterého nám byl čert dlužný, stejně jako tu skvadru okolo něho. No, snad nám to vydrží.

|  22 |  1

Další články z rubriky

„Zase se mi dělá šoufl.“ Ivan Vyskočil k velkým otočkám. Ale také k Fialovi

4:44 „Zase se mi dělá šoufl.“ Ivan Vyskočil k velkým otočkám. Ale také k Fialovi

NEDĚLNÍ RÁNO S IVANEM VYSKOČILEM „Ten nám, jednoduchým trumperům, to zase vysvětlil. Jak se máme čím…