Oskar Krejčí o Kubě a Česku: Jako když někomu zlámete nohy a pak se mu posmíváte

04.12.2016 6:40 | Zprávy

Politolog Oskar Krejčí se v rozhovoru pro První zprávy.cz zamýšlel nad odkazem Fidela Castra. Dospěl k závěru, že šlo o velkého revolucionáře, který nedokončil své dílo. V této souvislosti bychom neměli zapomínat na podíl Spojených států, které údajně obrazně řečeno Kubě zpřelámaly nohy a pak se jí smály. A pokud jde o svobodu na Kubě a v Česku...

Oskar Krejčí o Kubě a Česku: Jako když někomu zlámete nohy a pak se mu posmíváte
Foto: Jakub Sobek
Popisek: Oskar Krejčí na besedě v Plzni

Na Západě se mluví především o tom, že Castro na Kubě zavedl diktaturu a přivedl ostrov na okraj ekonomické katastrofy. Podle Krejčího se ale musíme podívat, proč se tak dělo. Spojené státy prý napřed Kubu ochromily a pak se jí vysmívaly.

„To je, jako někomu zpřelámat nohy a pak se mu posmívat, že špatně sprintuje! Spojené státy zahájily částečné ekonomické embargo Kuby v roce 1960. Stalo se to poté, kdy Kuba znárodnila rafinerie. Částečné embargo se změnilo na úplné v roce 1962. Už předtím, v roce 1961, přerušily Spojené státy s Kubou diplomatické styky. Dnes toto embargo hlídá šest amerických zákonů. Pro úplnost připomínám, že sankce z tohoto embarga se nevztahují jen na americké firmy, které by chtěly s Kubou obchodovat – jsou zaměřeny proti každému, kdo by chtěl takto obchodovat. Chce-li někdo z Kanady něco prodávat či nakupovat na Kubě, má zákaz obchodovat v USA. Když porovnáte velikost kubánského trhu a trhu v USA, asi se coby snaživý podnikatel Kubě vyhnete. K velké slávě Fidela přispělo, že za takovýchto podmínek, a to ani po rozpadu Sovětského svazu, embargo Kubu nezlomilo. Už proto začali někteří politici v USA ustupovat a diplomatické styky byly obnoveny. Výsledkem je riskantní kombinace trvajícího ekonomického embarga a oživení ambasády USA v Havaně,“ připomněl Krejčí vývoj z poslední doby.

Castro sliboval, že svůj lid vzdělá, až nastoupí k moci, a také tak učinil, vzdělání skutečně bylo dostupné pro všechny, byť to nebylo snadné, protože musel myslet i na obranu ostrova před americkými vojenskými intervencemi. Kuba navíc není jediná země, která Spojeným státům nemůže přijít na jméno.

Celý rozhovor naleznete zde.

„V Mexiku žije spousta lidí, kteří hledají únik z chudoby třeba tím, že vidí v USA velkou poptávku po drogách. Výsledek? V drogové válce, která probíhá v Mexiku od roku 2006, zatím zahynulo přes 164 tisíc lidí. Více než jeden a půl milionů lidí bylo vyhnáno ze svých domovů. Zkrátka, jak pravil prezident Porfirio Díaz už na počátku minulého století: „Chudák Mexiko! Tak daleko od Boha a tak blízko ke Spojeným státům!“ pokračoval v kritice USA.

Fidel Castro byl revolucionářem, který dokázal nadchnout lidi po celém světě. Před lety v socialistickém bloku už tím, jak plamenně hovořil bez papíru, a vlastně i tím, jak se dostal k moci. Jeho moc nerostla klasickými politickými dohodami ze zákulisí, získal ji jinou cestou. Omezování svobody, ke kterému na Kubě dochází, je špatné. Omezování svobody je podle Krejčího špatné za všech okolností. V České republice sice platí, že se máme lépe, ale záleží, koho se zeptáte.

„Pro věčně tápajícího intelektuála – třeba i nedisciplinovaného socialistu na volné noze, jako jsem já – je více svobody v Česku. Pro bezdomovce a nezaměstnaného, ale i intelektuála cíleně embargovaného nejen veřejnoprávními médii a grantovými agenturami, to však nemusí být tak jednoznačné. A hlavně bychom ve svém pohodlí neměli zapomínat, že – abych použil slova Nelsona Mandely z jeho vystoupení v Londýně roku 2005 – neexistují pouze ‚vězňové svědomí‘, ale i ‚vězňové chudoby‘. A ‚pokud chudoba přetrvává, není skutečné svobody‘,“ konstatoval Krejčí.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Tomio Okamura byl položen dotaz

Pozice ministra vnitra

Dobrý den pane Okamuro, Zajímalo by mě, kdybyste hypoteticky byl na pozici ministra vnitra, pod kterého také spadá Česká pošta, na co byste se zaměřil? Bylo by to na kvalitu této služby? Podle mě jde Česká pošta do pr... Nejen že za Rakušana došlo ke zhoršení dostupnosti a snížení počtu poboček, ale...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Odmítám se dívat.“ Co předvedla moderátorka ČT na Okamuru, zvedlo lidi ze židle

18:45 „Odmítám se dívat.“ Co předvedla moderátorka ČT na Okamuru, zvedlo lidi ze židle

Vy migraci podporujete, já ji nechci. Takto shrnul Tomio Okamura debatu s redaktorkou České televize…