Otevřu zprávy ČT. Nic. Zato v zahraničí… Václav Cílek o demonstracích na Václaváku

22.10.2022 22:02 | Ze sítí

Geolog, spisovatel a popularizátor vědy Václav Cílek se v rozhovoru pro RadioUniversum.cz zamýšlí mimo jiné nad tím, zda jsme dnes na prahu revoluce. „Pokud přijde potravinová krize, možná se k ní přiblížíme,“ uvádí. A pár slov ztratil také o tom, jak byly protivládní demonstrace pokryty ČT a jaké pozornosti se jim dostalo např. ve Velké Británii.

Otevřu zprávy ČT. Nic. Zato v zahraničí… Václav Cílek o demonstracích na Václaváku
Foto: Repro Youtube
Popisek: Geolog a filozof Václav Cílek

Cílek v rozhovoru odhaduje, že nás čeká přibližně deset opravdu krušných let. Rozebral mimo jiné také to, proč se naše společnost začala štěpit. „Pamatuji na rozhovory specialistů na hybridní války, kteří říkali: ‚Ruská strategie je taková.‘ To je tak tři, pět let dozadu, tedy: ‚Ruská strategie je pro Českou republiku a pro většinu evropských států šířit beznaděj, šířit, že nic nemá cenu.‘ Prostě že vás vždycky někdo podvádí. Strategií bylo podporovat pravicové i levicové extremisty, to znamená síly, které společnost rozkládají – z hlediska vnějšího nepřítele. K čemu je tato strategie dobrá? Když lidé mají strach a jsou rozloženi, tak je můžeš uklidnit slibem, nebo je snáz někam zavedeš, lidé jsou mnohem manipulovatelnější. Navíc demokracie funguje tak, že můžeš říkat svůj názor. Ale jak to udělat, abys ho mohl stále říkat, a přitom aby tomuto názoru nikdo nevěřil? Tak k tomuto názoru přidáš deset dalších, podobných i odlišných a ta jedna pravdivá výpověď se v tom množství hlasů ztratí,“ zmínil Cílek.

Podle Cílka můžeme v současné době být doopravdy na prahu revoluce. Jak uvedl, nerad toto slovo používá, zmínil tedy spíše pojem radikální transformace společnosti. „Ale zatím ještě k tomu doba zřejmě nedozrála. Možná pokud nás potká potravinová krize, tak se přiblížíme o trošku blíž,“ dodal Cílek.

„Já furt jezdím vlakem, a co se jenom naposlouchám rozhovorů, navíc v různých jazycích, nemá cenu o tom mluvit. A teď přichází další moment ohledně energií. Už se to ví obecně, že když běží jaderná elektrárna, tak vyrábíme kWh za 25 haléřů, ale je to při plném chodu. Plný chod je maximálně 80 procent času. Tepelná elektrárna na hnědé uhlí, dejme tomu, za 50 haléřů, černé uhlí, dejme tomu, do koruny. Se všemi různými povolenkami je to 1,50 koruny. A k tomu se přičítají distribuční poplatky, a ještě zisk. A zisk je dvojího typu. Jeden je oprávněný, který slouží k investicím, na postavení další elektrárny, vystavení dalšího bloku. A druhý je také víceméně oprávněný, pokud je do určité míry na to, že si rozděluji dobrou investici,“ uvedl Cílek a rozebral, kde to celé začíná.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

Ing. Zuzana Ožanová byl položen dotaz

náměstci

Dobrý den, nemyslíte, že není problém jen v počtu náměstků, ale celkově? Nač potřebujeme tolik ministrů, ale třeba i zákonodárců? Já myslím, že kdyby jich bylo třeba o 1/3 míň, klidně i o polovinu, nic by se nestalo. A vůbec nač je třeba tolik úředníků, poradců a bůh ví koho ještě? Není tohle cesta,...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Do posledního Ukrajince.“ Zní, protože Bílý dům chce poslat do války osmnáctileté

22:10 „Do posledního Ukrajince.“ Zní, protože Bílý dům chce poslat do války osmnáctileté

Ukrajina čelí tlaku ze strany Bidenovy administrativy, aby zvýšila počet vojáků snížením věku pro od…