Oživlý duch asociála Drábka. Libor Rouček nahlíží do DNA strany TOP 09 a vidí tam ošklivé věci

27.04.2022 15:57 | Komentář

EVROPAN LIBOR ROUČEK „DNA této strany, čistý brutální kapitalismus bez přívlastků!“ Bývalý místopředseda Evropského parlamentu, někdejší mluvčí vlády a redaktor Hlasu Ameriky Libor Rouček se tvrdě pustil nejen do TOP 09. „Ano, je válka, všichni na tom tratíme, ale nemůžeme trestat příjmově slabé, a ještě po nich chtít, aby měli pro válku pochopení,“ říká. Ptá se také, proč Evropa žádá, aby bylo militaristické Německo? Ve svém dnešním komentáři se vrací i k tomu, proč mu téměř po třinácti letech v exilu přetrvalo nadšení ze svobodného Československa dva roky.

Oživlý duch asociála Drábka. Libor Rouček nahlíží do DNA strany TOP 09 a vidí tam ošklivé věci
Foto: Daniela Černá
Popisek: Kniha Můj a náš příběh Libora Roučka

Ceny rostou, inflace pokračuje. Ministerstvo zemědělství začalo spolu s Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže sledovat prodejní ceny vybraných potravin. Jenže bude to mít nějaký význam? „Kontrola marží u vybraných druhů potravin je akorát zátěž byrokracie. Už to vysvětlovali mnozí odborníci, že není důležitá marže, ale zisk nebo ztráta. Opatření tohoto typu jsou zbytečná,“ říká na začátek svého dnešního komentáře bývalý místopředseda Evropského parlamentu Libor Rouček. „Je možné jít buď cestou jako např. Maďarsko, že zastropují cenu některých potravin, nebo sníží daň na některé potraviny, jak to dělají u severních sousedů. Kontrolovat marže u vybraných potravin je kosmetická změna, aby se neřeklo. Jen aby vláda ukázala, že něco dělá. Vidíme, jaká v ostatních zemích dělají opatření. Jen u nás všechno trvá. Přitom lidé musejí platit stále více a více za potraviny a služby. Stále více lidí se propadá do vyslovené chudoby. Polovina domácností už zvažuje, co si koupí. Uvažují o tom, jestli zaplatí jednu složenku, nebo druhou,“ dodává.

Zdůrazňuje, že už se vůbec nemluví o tom, že by si lidé mohli dovolit dovolenou nebo něco navíc kromě základního standardu. „Další problém, o kterém se nemluví vůbec, jsou daně. Zrušili superhrubou mzdu. Tím vytvořili v rozpočtu díru sto miliard. Ruku v ruce slibovalo ANO s ODS, jak si všichni pomohou, ale akorát se zvýšila inflace, a stejně došlo k propadu v příjmech a životní úrovni. Říkám už roky, že se musíme podívat na příjmovou stránku rozpočtu, a to znamená daně,“ říká Rouček a znovu opakuje, že i v těch nejkapitalističtějších státech mají progresivní daň. „Vidíme, že se ve Spojených státech podnikové daně zvyšují. Nebyl by problém je zvýšit i u nás. O příjmech a ziscích bank se mluví a nikdo s tím nic nedělá. Když se podíváme na ziskovost českých bank i v době covidu, tak rostly dvojciferným tempem,“ dodává s tím, že dokud tato vláda nepřijme zásadní opatření, budeme stále jen hovořit o tom, že nemůžeme žít na dluh. „Krize není jen u nás. Proč jsme měli za loňský rok největší tempo zadlužování z celé EU a třetí nejvyšší inflaci a druhý nebo třetí nejnižší hospodářský růst?“ ptá se.          

Proč má Francie poloviční inflaci?

Rouček také připomíná, že cenový nárůst potravin je samozřejmě dán zvýšením ceny komodit nutných k výrobě. „Je potřeba se ptát, proč země v eurozóně, např. Francie, má poloviční inflaci než my? Přitom musí také platit vyšší ceny za pšenici atd. Částečně je to dáno tím, že nemáme euro,“ podotýká Rouček. Někteří ekonomové a politici, kteří se drží koruny, jsou rádi, že máme suverenitu, že si centrální banka může účtovat úrokové sazby. Ale jsou vyšší o čtyři nebo pět procent než v eurozóně, a to musí někdo zaplatit. Platí to lidé, když mají hypotéku, platí to podniky, když si berou půjčku, a také stát se více zadlužuje a úroky jsou vyšší než v jiných státech, kde mají euro. Tohle všechno se do inflace promítá,“ dodává a připomíná příklad, který jsme viděli v minulých dnech na benzínkách. „S cenami dolů nepůjdou,“ popisuje.

Stát rozdíl EDF doplácí, aby ochránil spotřebitele

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka se netají tím, že chce být lídrem v podpoře českých domácností proti energetické chudobě. Představil proto plán dotace na výměnu neekologických kotlů a chce občany motivovat k úsporným opatřením. „Lídrem jsme, ale z opačného konce. Naprostá většina zemí už lidem pomohla. Ve Francii, kde je polostátní EDF, stejně jako je u nás polostátní ČEZ, zastropovali ceny a stát rozdíl EDF doplácí, aby ochránil spotřebitele,“ upozorňuje Rouček. Samozřejmě je nutná podpora státu k motivaci lidí k ekologickým opatřením. „Místo vyhazování miliard slunečním baronům kdyby konkrétně dali lidem dotaci, tak si každý na vesnici rád nějaký panel na střechu dá. Uvažujeme pořád jako za socialismu, akorát v úrovni megalomanských staveb,“ podotýká. 

Typické rady TOP 09. Vzpomeňte si na asociála Drábka

Odboráři z úřadů práce chystají 1. května vyhlásit stávkovou pohotovost. Vyjádřil se k tomu zásadně i někdejší ministr financí Miroslav Kalousek: „Když je válka a bezprecedentní situace, vrazí ‚loajální‘ státní úředník své vládě kudlu do zad a jde vydírat stávkovou pohotovostí. Smím-li doporučit Marianu Jurečkovi, 20 % jich vyhoďte, mezi zbytek rozdělte jejich platy. Platy tak stoupnou a práce bude efektivnější.“

Na tato slova reaguje Rouček jasně: „Typické knížecí rady ze strany TOP 09. Ať je to pan Kalousek, paní Pekarová, neuplyne týden, aby nedávali podobné rady. Ano, je válka, všichni na tom tratíme, ale nemůžeme trestat příjmově slabé, a ještě po nich chtít, aby měli pro válku pochopení. Obávám se, že normálně myslící člověk toto nemůže očekávat. Lidé jsou solidární. Ale konkrétně úřady práce nejsou předimenzované. Je na ně obrovský nápor, protože tu máme tři sta tisíc uprchlíků. Jistě, část jsou děti, ale další se hlásí na úřadu práce. Jsou to desetitisíce lidí. Zaměstnancům nelze vyprávět, že je válka, musí se uskromňovat a vyhrožovat propouštěním. Tohle je pro TOP 09 typické. Vzpomeňte si na ministra práce a sociálních věcí Drábka. To byl vyslovený asociál,“ připomíná Rouček s tím, že se teď nikdo nemůže divit, když jsou ve vládě. „Tohle je DNA této strany, čistý brutální kapitalismus bez přívlastků. Ať se každý o sebe postará,“ říká na adresu TOP 09.   

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Daniela Černá

Co myslíte, že bude nyní s Ukrajinou?

Trump přeci dávno deklaroval, že pomoc Ukrajině omezí. Myslíte, že má Ukrajina bez USA šanci Putinovi vzdorovat? Že EU dokáže pomoc ze strany USA nahradit? Podle mě je toto začátek konce Ukrajiny-bohužel. PS: Myslíte, že se Trupmovi podaří konflikt ukončit, čímž se před volbami chvástal? A proč se o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Sliby chyby. Unijní miliardy po povodních nedorazí. A takto to vypadá s pomocí vlády

20:17 Sliby chyby. Unijní miliardy po povodních nedorazí. A takto to vypadá s pomocí vlády

REPORTÁŽ „Chtělo by to změnu legislativy, ať stát může pomáhat postiženým městům a obcím rychleji ne…