Palestina do OSN? Hlasovaná rezoluce OSN může mít dalekosáhlé důsledky. Varování

10.05.2024 17:09 | Monitoring

Valné shromáždění OSN bude dnes hlasovat o rezoluci, která by Palestině přiznala nová práva a výsady a oživila její snahu o členství v OSN, proti čemuž se staví zejména Spojené státy. Íránsko-švédský analytik Trita Parsi ale upozorňuje, že postoj USA začíná být osamocený a očekává se výrazně většinové schválení rezoluce. Ta podle Parsiho v rámci možného výkladu znamená, že Palestině v zásadě budou náležet plná členská práva, i když by USA na Radě bezpečnosti přijetí Palestiny opět zablokovaly.

Palestina do OSN? Hlasovaná rezoluce OSN může mít dalekosáhlé důsledky. Varování
Foto: Wikipedia
Popisek: Rada bezpečnosti OSN

Valné shromáždění OSN bude dnes, v pátek, hlasovat o rezoluci, jejímž výsledkem by v podstatě mohlo být neoficiální přijetí Palestiny jako 194. člena OSN. Podle Charty OSN musí Rada bezpečnosti přijetí státu doporučit Valnému shromáždění ke konečnému schválení. Palestina se stala nečlenským pozorovatelským státem OSN v roce 2012.

Spojené státy 18. dubna vetovaly široce podporovanou rezoluci Rady bezpečnosti OSN, která by Palestině otevřela cestu k plnému členství v OSN, o což Palestinci dlouhodobě usilují, ale Izrael se tomu snaží zabránit. Pro bylo 12 hlasů, Spojené království a Švýcarsko se zdržely hlasování a Spojené státy rezoluci vetovaly.

Zástupce amerického velvyslance Robert Wood prohlásil, že Bidenova administrativa je i proti rezoluci, která se bude v pátek hlasovat na shromáždění. „Od začátku jsme jasně říkali, že získání plnoprávného členství v OSN je proces, a tato snaha některých arabských zemí a Palestinců je pokusem o jeho obejití. Od začátku jsme říkali, že nejlepší způsob, jak zajistit Palestincům plnoprávné členství v OSN, je dosáhnout toho prostřednictvím jednání s Izraelem. To je i nadále naše stanovisko,“ uvedl americký zástupce podle informací ABCNews.

Podle tří západních diplomatů však na rozdíl od Rady bezpečnosti ve 193členném Valném shromáždění neexistuje právo veta a očekává se, že rezoluce bude schválena velkou většinou. Původní návrh rezoluce shromáždění byl výrazně změněn, aby se vyřešily obavy nejen USA, ale také Ruska a Číny, uvedli diplomaté.

Návrh rezoluce uvádí, že stát Palestina je způsobilý pro členství. Byla vypuštěna původní formulace, že podle názoru Valného shromáždění jde o „mírumilovný stát“. Návrh doporučuje Radě bezpečnosti, aby její žádost znovu „kladně posoudila“.

První návrh měl Palestině přiznat „práva a výsady nezbytné k zajištění její plné a účinné účasti“ na zasedáních shromáždění a na konferencích OSN „na rovnoprávném základě s členskými státy“. Podle diplomatů se Rusko a Čína, které jsou silnými zastánci členství Palestiny v OSN, obávaly, že by udělení seznamu práv a výsad podrobně popsaných v příloze rezoluce mohlo vytvořit precedens pro další budoucí členy OSN – Rusko se obává Kosova a Čína Tchaj-wanu.

Z konečného návrhu tak vypadla formulace, která by Palestinu postavila „na roveň členským státům“. A v reakci na obavy Číny a Ruska by se v případě Palestiny rozhodlo „výjimečně a bez vytvoření precedentu“.

Konečný seznam práv a výsad v návrhu přílohy zahrnuje právo Palestinců vyjadřovat se ke všem otázkám, nejen k těm, které se týkají Palestinců a Blízkého východu, právo navrhovat body programu a odpovídat v rozpravách a právo být volen jako funkcionář v hlavních výborech shromáždění. Palestincům by dalo právo účastnit se konferencí OSN a mezinárodních konferencí svolávaných OSN – vypouští však jejich „hlasovací právo“, které bylo v původním návrhu.

Problém s přijetím rezoluce mají Američané i kvůli vlastním zákonům. Podle legislativy amerického Kongresu jsou USA povinny přerušit financování mezinárodních institucí, které by palestinskému státu poskytly plné členství – což by mohlo znamenat přerušení příspěvků a dobrovolných příspěvků do OSN od jejího největšího přispěvatele.

Analytik Trita Parsi tvrdí, že zmíněná rezoluce OSN může mít dalekosáhlé důsledky. „Rezoluce opakuje, že palestinský stát musí být vytvořen na základě hranic z roku 1967, a tím odmítá aktuální situaci na aktuálním izraelsko-palestinském území, kde Izrael postupně rozšiřoval své osady, aby znemožnil vznik palestinského státu,“ upozorňuje Parsi.

Za druhé vyjadřuje „hluboké politování a znepokojení“ nad Bidenovým vetem v RB OSN v této otázce minulý měsíc a doporučuje Radě bezpečnosti, aby „tuto záležitost znovu příznivě zvážila“. A za třetí se podle Parsiho výkladu zdá, že Palestině přiznává plná práva a výsady člena, i kdyby RB OSN Palestinu opět nepřijala. „Jednalo by se o bezprecedentní rozhodnutí, jehož cílem je obejít Bidenovo veto v RB OSN,“ tvrdí Parsi.

Ten upozorňuje na americké zákony, který vyžadují, aby USA přestaly financovat světové instituce, které přijmou Palestinu za svého člena. „Pokud návrh projde, ještě více to ukáže, jak izolované jsou v této věci USA. Pokud se Biden rozhodne OSN v důsledku toho defundovat, jen to dále podkope postavení USA. Je to skutečně nevyhnutelné: Bidenova podpora Izraele přichází na úkor samotných USA,“ má jasno íránsko-švédský analytik.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jakub Makarovič

Mgr. et Mgr. Jakub Michálek byl položen dotaz

Fakt myslíte, že jsme na tom v oblasti digitalizace dobře?

A co třeba říkáte na to, že jsme v digitalizaci veřejné správy je Česko druhé nejhorší v EU? Zdroj: https://www.dvs.cz/clanek.asp?id=6995694 Nebo co říkáte na toto - https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-b2b-platit-prevodem-nestaci-digitalizace-ceske-ekonomiky-je-zalostne-pomala-261752?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Tak, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskusePedrinho , 10.05.2024 18:54:13
my, USA a Izrael. Dále už se hlava strčit nedá.... nemám rád Palestince, ale to co provádí Izrael je genocida.

|  5 |  0

Další články z rubriky

„Snaží se dostat stát do kritické situace a odložit volby.“ Schneider varuje. To tu ještě nebylo

18:15 „Snaží se dostat stát do kritické situace a odložit volby.“ Schneider varuje. To tu ještě nebylo

Server ParlamentníListy.cz přináší další ze série rozhovorů se zajímavými hosty. Tentokrát pozvání r…