Předsedkyně senátu pražského městského soudu Monika Křikavová zkritizovala při vynášení verdiktu práci Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Většina skutků by podle ní v obžalobě podléhala kázeňskému řízení. Soud ale už věc nemůže postoupit k řešení řediteli pankrácké věznice, protože vzhledem k dlouhému vyšetřování uplynula promlčecí doba.
Uvedla, že skutky nebyly natolik škodlivé, aby byly trestným činem – s výjimkou jediného. „Pan Frumar působil jako poslíček. Toto už je jednání, které je hodně mimo normu,“ poznamenala soudkyně.
Oba dozorci podle státního dozorce dovolovali od září 2015 do března 2016 některým vězňům používat telefonní automaty umístěné na chodbě věznice. Mezi nimi byli údajně i tři muži, jejichž vydání žádaly Spojené státy – libanonský obchodník se zbraněmi Alí Fajád, Chálid Marabí a Faouzi Jaber.
Kromě toho dozorci čelili obvinění, že od jednoho z vazebně stíhaných přijali za umožnění telefonátu krabičku cigaret jako úplatek. „Načatá krabička cigaret jako úplatek pro nekuřáka je samozřejmě naprostý nesmysl,“ podotkla soudkyně.
Frumar se hájil tím, že všechny telefonáty byly povolené, tedy na žádanku. Připustil, že na jednu žádanku se někdy telefonovalo víckrát kvůli zjednodušení administrativy. Augustin uvedl, že nic z obžaloby není pravda a že nikdy od žádného vězně nic nepřijal.
Augustinovi hrozilo tři až deset let vězení. Frumarovi pět až deset let z důvodu, že čelil ještě obvinění z pokusu o podvod. Fajádovi měl podle obžaloby nabízet, že za milion amerických dolarů, tedy zhruba 23 milionů korun, ovlivní soud v jeho prospěch. I v tomto bodu však v úterý soud Frumara zprostil.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab