Paroubek naznačuje: Mohl jsem být vítěz. Zklamal Tvrdík

16.09.2010 10:27 | Zprávy

Jiří Paroubek se v rozhovoru pro týdeník Reflex svěřil s tím, že kdyby měl dnešní zkušenosti, které nasbíral v politice v posledních letech, již v roce 2006, nejspíše by mu vítězství ve volbách neuniklo. Další volební prohry pak svaluje na své poradce a volebního manažera Tvrdíka, který byl přesvědčen o své neomylnosti a odmítal třeba i rady izraelských poradců se slovy, že to jsou blbci.

Paroubek naznačuje: Mohl jsem být vítěz. Zklamal Tvrdík

Bývalý premiér a také expředseda ČSSD Jiří Paroubek si v roce 2006 těsně před volbami věřil. Domníval se, že bude právě on sestavovat vládu a tak vsadil i na komunisty. Nelituje toho nyní?

„Byl to naprosto správný přístup. Bohužel vedení komunistické strany nechce vytáhnout z izolace a nadále hraje roli protestní strany. Poslední volby ukázaly, že jde o vratkou pozici, protože může přijít jiná protestní strana typu Věci veřejné, která bude více slyšet, lépe se prosadí v médiích a získá přízeň veřejnosti. Komunisté jsou nesmírným závažím pro celou levici, ale bez dialogu s nimi to nepůjde," zmínil Paroubek.

Kalousek byl jako paralyzér. Hlasoval jsem proto s KSČM

V dalších řádcích se pustil do hodnocení osoby nynějšího ministra financí Miroslava Kalouska: „Pan Kalousek od roku 2002 hospodářskou politiku vlád sociální demokracie systematicky paralyzoval - ať už za Špidly, nebo za Grosse - přičemž jeho zásahy šly proti zájmům našich voličů. Dal jsem mu proto tvrdě najevo, že se vydírat nenechám, a začal jsem hlasovat s komunisty."  

Paroubka prý hodně mrzí, že Ústavní soud v září 2009 svým rozhodnutím o posunutí termínu voleb zamíchal kartami. Je stále přesvědčen o tom, že v pozadí bylo politické zadání. ODS ale v tom podle něj prsty neměla. „Myslím, že v tom žádné aktivní kroky nedělali, protože si Mirek Topolánek musel uvědomovat, že i pro něj osobně bude odložení voleb o dalších osm měsíců smrtící," pronesl k tomu.

Sesazení vlády předcházela role Dalíka. Bylo to nemravné

Nelituje ale toho, že vyvolal hlasování o nedůvěře vládě v době předsednictví Česka v EU? Expředseda k tomu vysvětlil, že v té době šlo o machinaci Marka Dalíka, jenž chtěl zmanipulovat jeden televizní pořad.

 „V takových věcech nelze mnoho přemýšlet. Pokud přejdete takovou machinaci, která je v rozporu s morálkou, můžete potom přecházet úplně všechno. Nabídl jsem, že vláda může dokončit předsednictví, ale musí odejít ministr vnitra Ivan Langer. Premiér Topolánek to odmítl a tak šla celá vláda," zmínil k tomu.

Jaké by podle něj mělo být nynější směřování sociální demokracie? I v tom má Paroubek jasno. Je totiž přesvědčen o tom, že bude-li nyní sociální demokracie dělat chyby ve smyslu, že dá Věcem veřejným politický prostor, ČSSD to odstřihne a VV to dá prostor pro existenci delší, než jedno volební období.

„TOP 09 měla původně hrát roli strany, která dorazí lidovce a osloví voliče malých stran. Díky odkladu voleb však vyrostli. Navíc se úspěšně rozhodli oslovit kmenové voliče ODS, což jistě pan Topolánek nezamýšlel, protože to nakonec nejvíce poškodilo právě samotnou ODS."

ODS měla podpořit Zemana. V cestě na hrad

Zemanovci naopak odčerpali zase hlasy ČSSD - šlo až o pět procent. Jenže ODS věděla, že něčím bude muset za tuto „službičku" zemanovcům zaplatit. „Čím jim měli zaplatit? Podporou Miloše Zemana na funkci prezidenta republiky," ví prý Paroubek.

Bývalý předseda ČSSD v pětistránkovém rozhovoru také zmínil roli volebního manažera Jaroslava Tvrdíka či své manželky Petry, která je podle něj výstavní skříní sociální demokracie. „Nahrazovala chybějící ženský prvek ve vedení ĆSSD. Je to vzdělaná, kultivovaná, mladá žena, která byla výkladní skříní sociální demokracie," popsal vlastnosti své choti.

Stínoví ministři neuměli napsat program

Z jeho dalších slov vyplývá, že stínoví ministři často nebyli schopni napsat program a tak to za ně „dotahoval" právě Tvrdík.

„Jeho iniciativy byly většinou výrazem čistého zoufalství, protože mnoho stínových ministrů nebylo schopno napsat celé části programu a někdo to za ně udělat musel. V tomto smyslu za Tvrdíkem stojí ohromný kus práce. V závěrečném období však pro stromy neviděl les," řekl Paroubek a připomněl historku s izraelskými poradci, kteří předtím úspěšně radili rakouským sociálním demokratů, ovšem Tvrdík o nich řekl, že to jsou blbci. „Vzal jsem to na vědomí, což byla moje chyba," konstatoval k tomu expremiér.

Tvrdík: Jsou to názory Paroubka

Tvrdík pak ParlamentnímListům.cz v reakci na to řekl, že to jsou názory Jiřího Paroubka a on na ně reagovat nebude. "Jsou to skutečně jen názory Jiřího Paroubka. Víc nemám k tomu co dodat," řekl krátce a nenechal se dotlačit k žádné další slovní reakci.

Týdeník Reflex nakonec zmínil, že je to vůbec poprvé, co expremiér byl ochotný poskytnout po několika letech odmítání takto obsáhlý rozhovor.

Foto: Hans Štembera

Čtěte také:

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: olb

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Sliby chyby. Unijní miliardy po povodních nedorazí. A takto to vypadá s pomocí vlády

20:17 Sliby chyby. Unijní miliardy po povodních nedorazí. A takto to vypadá s pomocí vlády

REPORTÁŽ „Chtělo by to změnu legislativy, ať stát může pomáhat postiženým městům a obcím rychleji ne…