Podle Lidových novin byl jediným, kdo získal investované peníze od Key Investments, pravicový think-tank Centrum pro ekonomiku a politiku, založený exprezidentem Václavem Klausem. „Každý znalec těchto veřejně známých vazeb dojde k závěru, že to souvisí. Nemůžu se zmínit o konkrétních skutečnostech a podrobnostech, řízení je úplně na počátku. Udělali jsme základní úkony,“ uvedla dnes k případu v Otázkách Václava Moravce šéfka Vrchního státního zastupitelství v Praze Lenka Bradáčová.
Jak uvádějí Lidové noviny, peníze do Key Investments vedle tří pražských radnic, v jejichž čele stáli politici ODS, Sokolova či Votic, prý vložil i Klausův think-tank. „Firma jim ale do portfolia bez jejich vědomí nakoupila bezcenné dluhopisy především Via Chemu a připravila je tak často i o stovky milionů korun,“ informují Babišovy noviny s tím, že celý případ míří z výše uvedených důvodů k Městskému soudu v Praze, přičemž žaloba proti zkrachovalé společnosti čítá 45 poškozených.
Klausův institut má peníze zpět, ostatní ne
Kvůli Key Investments podle Lidovek nicméně proběhne ještě jeden soud, a to z toho důvodu, že zatímco výše uvedené radnice investované stamiliony do Key Investments dosud neviděly a zřejmě nikdy neuvidí, Klausův think-tank většinu peněz získal zpět. To však vadí insolvenční správkyni, podle které Centrum pro ekonomiku a politiku znevýhodnilo ostatní věřitele, a která se proto rozhodla podat žalobu k českobudějovickému krajskému soudu.
Podle Lidových novin měla ke zkrachovalé firmě blízko část ODS a okolo firmy se údajně pohybovali i Klausovi spolupracovníci. U zrodu Key Investments měl podle zjištění Lidových novin stát bývalý hradní kancléř Jiří Weigl a v České republice navíc dva roky firmu zastupoval ekonom Robert Holman, kterého Klaus v prezidentské funkci později jmenoval členem bankovní rady České národní banky.
Obviněných je zatím čtrnáct
S pátečním zásahem protikorupční policie pak léta táhnoucí se kauza Key Investments souvisí údajně tím, že společnost věřitele připravila o stamiliony mimo jiné nákupem dluhopisů chemického koncernu Via Chem Group, jenž posléze také zkrachoval, ale personálně je s Key Investments propojen. „A právě kvůli Via Chemu policisté zasahovali ve Spolchemii, ale i u Krajského soudu v Českých Budějovicích,“ připomínají LN, podle kterých se o podivné insolvenci Via Chemu rozhodovalo právě v Budějovicích.
Společnost měl tehdy zastupovat advokát Ivo Hala, jenž je od pátku na seznamu obviněných. Dalším obviněným má být podle Lidových novin i podnikatel Petr Sisák, který prý Via Chem skrytě ovládal. Policistům se ho nicméně nepodařilo zadržet.
Policie viní skupinu zatím čtrnácti lidí ze zvýhodnění věřitele, zasahování do nezávislosti soudu, podvodu, legalizace výnosů z trestné činnosti, podplácení, přijetí úplatku či účasti na organizované zločinecké skupině.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jzd