Pavlův horký kandidát: Taky od vojáků, taky komunista, a ještě k tomu chvilkař. Odhaleno

19.04.2023 20:10 | Ze sítí

Ústavní soud České republiky je politickou institucí, říká Bobošíková. Prezident Petr Pavel se podle ní neřídí vlastními kritérii na výběr kandidátů na soudce Ústavního soudu. Mezi tato kritéria patří generační a genderová různost, hodnotová orientace a osobní integrita. Prezidentem zvolený kandidát, soudce Josef Baxa, podle Bobošíkové nesplňuje ani jedno z nich. Kdysi se hlásil do KSČ, nyní podporuje Milion chvilek. Pod jménem své manželky Evy jim měsíčně přispívá pětistovkou, odhalila Bobošíková. Učí na právech v Plzni, ohledně tamního studia jeho dcery kolují nejasnosti.

Pavlův horký kandidát: Taky od vojáků, taky komunista, a ještě k tomu chvilkař. Odhaleno
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident republiky Petr Pavel

„Byli to právě soudci Ústavního soudu, kdo v roce 2009 zrušili předčasné volby, a tím změnili Českou politickou scénu. Byl to Ústavní soud, kdo rozhodl o ztrátě suverenity ČR, když naznal, že Lisabonská smlouva není proti ústavnímu pořádku naší země. Byli to ústavní soudci, kdo ovlivnili výsledek minulých voleb do Poslanecké sněmovny,“ uvádí politička a moderátorka Jana Bobošíková důležité momenty a rozhodnutí Ústavního soudu a jejich činitelů v minulosti ČR. Připomíná, že v minulých volbách získalo největší počet poslanců hnutí ANO, vládní koalici však vytvořilo hnutí SPOLU a dvojkoalice Pirátů a Starostů a nezávislých. Z těchto rozhodnutí Ústavního soudu podle ní vyplývá, že Ústavní soud České republiky je politickou institucí. Bobošíková se u tohoto tvrzení odkazuje i na slova končícího předsedu Ústavního soudu Petra Rychetského: „Nepochybné je, že Ústavní soud – ať se to zdá nebo nezdá – je svrchovaně politickou institucí.“

Nové kandidáty vybírá nově zvolený prezident Petr Pavel, který tvrdil, že proces jejich výběru bude pro veřejnost zcela transparentní a založen na shodě jeho a Senátu. Podle předsedy ústavně-právního výboru Senátu však prezident se senátory své návrhy nekonzultoval.

Pavel představil i svá kritéria pro výběr těchto kandidátů. „Dalším požadavkem bude také různost generační a genderová. Tak aby bylo zastoupeno pokud možno širší spektrum věkových kategorií a samozřejmě obě pohlaví,“ říká a doplňuje, že dalším kritériem bude i „hodnotová orientace a světonázor“, aby v Ústavním soudu měli zastoupení jak lidé s konzervativnějšími, tak i liberálnějšími hodnotami. „To všechno musí být samozřejmě podtrženo osobní integritou kandidátů a jejich obecným uznáním nejenom u odborné veřejnosti, ale pokud možno ve veřejnosti obecně,“ řekl prezident.

Prvním kandidátem Petra Pavla a podle Bobošíkové favoritem na funkci předsedy Ústavního soudu je soudce Josef Baxa. Bobošíková zpochybňuje, že by tento kandidát prezidentova kritéria splňoval, už jen tím, že je mu 63 let – což je jen o dva roky méně, než je průměrný věk všech dosavadních soudců Ústavního soudu. „Soudce Baxa, stejně jako prezident Pavel, pochází z vojenské rodiny. Otcové obou byli vojáky z povolání a oba se také včas stali kandidáty členství Komunistické strany československé,“ připomíná Bobošíková jeho minulost, přičemž už jen jeho kandidatura do KSČ podle ní vypovídá něco o jeho hodnotách a světonázoru, který podle slov Bobošíkové s prezidentem Pavlem sdílí. „Josef Baxa jako kandidát KSČ musel dodržovat zásady komunistické morálky a být oddaným komunistou,“ říká a vyčítá, co vše tehdy kandidát na člena strany musel splňovat. Kandidát tehdy musel souhlasit například s tím, že vůdčí úloha KSČ je zakotvena už v ústavě. Musel dbát na výchovu lidu v komunistických idejích a musel chovat kladný vztah k SSSR.

Podobnost mezi prezidentem a Baxou tímto podle Bobošíkové nicméně nekončí. „Zatímco Petra Pavla v jeho prezidentské kandidatuře podporoval Milion chvilek, Josef Baxa jako soudce Nejvyššího správního soudu se na akcích Milionu chvilek sám osobně angažoval,“ sděluje Bobošíková s tím, že zákon soudcům výslovně přikazuje, aby se při výkonu funkce, ale i v občanském životě neúčastnili ničeho, co by důstojnost soudcovské funkce mohlo narušovat, a ohrozit tak důvěru v nestranné rozhodování soudů. „To pro soudce Baxu neplatí…,“ usnesla se moderátorka. „Chodil na protivládní demonstrace, kritizoval tehdejšího premiéra Andreje Babiše a prezidenta Miloše Zemana a netajil se obdivem k organizátorům demonstrací Milionu chvilek,“ zdůrazňuje Bobošíková.

„Pavlův kandidát Baxa také ze svého bankovního účtu každý měsíc posílá jménem své manželky Evy na účet Milionu chvilek pětistovku,“ zjistila Bobošíková. Eva Baxová podepsala i předvolební výzvu od Milionu chvilek s názvem „Potřebujeme prezidenta“.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: luk

Ing. Martin Kolovratník byl položen dotaz

Proč jste si vybral za terč zrovna Feriho?

Já ho nehájím, dostal, co si zasloužil, ale ukažte mi stranu, která ve svých řadách neměla někoho, kdo byl čelil trestnímu stíhání nebo nebyl odsouzen? Je to přeci i případ ANO, kde dokonce v čele stál trestně stíhaný člověk a nikomu to nevadilo. Navážet se pak do jiných mi přijde z vaší strany dost...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

První státy, první součty: Očekávané vedení pro Trumpa

0:37 První státy, první součty: Očekávané vedení pro Trumpa

O půlnoci středoevropského času se v USA uzavřely volební místnosti v prvních dvou státech. V Indian…