Pehe: Osud Bohuslava Sobotky? Důkaz bídy naší demokracie

21.07.2021 14:14 | Zprávy

Expremiér Bohuslav Sobotka po 30 letech v tichosti odešel z ČSSD. Nezaplatil členské příspěvky. Podle politologa Jiřího Pehe Sobotkův osud ukazuje, jak bídně na tom je česká demokracie. Klade to za vinu Václavu Klausovi a Miloši Zemanovi.

Pehe: Osud Bohuslava Sobotky? Důkaz bídy naší demokracie
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Pehe

Politolog Jiří Pehe kroutí hlavou nad tím, jak politické strany v Česku nakládají se svými bývalými předsedy a premiéry. Podle politologa to vychází už z genetického základu ODS a ČSSD, který jim vložili do vínku jejich otcové zakladatelé Václav Klaus a Miloš Zeman. Pehe tím narážel na skutečnost, že jak Zeman tak Klaus po odchodu z čela svých stran na tyto partaje ostře útočili.

S dalšími předsedy, ať už to byl Mirek Topolánek, Petr Nečas, Jiří Paroubek nebo Bohuslav Sobotka, to šlo od desíti k pěti.

Podle Peheho to svědčí o malé vyspělosti české demokracie.

„Neschopnost zajistit bývalým stranickým předsedům důstojné postavení je dokladem slabé demokratické kultury u nás. Strany, které si říkají demokratické, nadále leckdy uplatňují v boji o moc bolševickou nesmiřitelnost a intriky. Jakousi vnitrostranickou kulturu v tomto ohledu nabízejí z „tradičních“ stran jen lidovci, ze stran novějších pak TOP 09 a Starostové a nezávislí. Přinejmenším v tom smyslu, že své bývalé předsedy neposlaly do „propadliště dějin“ – jakkoliv odchod Miroslava Kalouska z čela lidovců v roce 2006 nakonec vyústil i do jeho odchodu ze strany a založení TOP 09,“ konstatoval Pehe v textu pro Deník N.

Pohled na další strany, na to, že hnutí ANO stojí a padá s Andrejem Babišem, že hnutí Svoboda a přímá demokracie existuje jen pro zviditelnění Tomia Okamury a skutečnost, že Přísaha Roberta Šlachty v podstatě kopíruje Babišův a Okamurův model, podle Peheho neříká o české demokracii nic moc dobrého.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Jiří Strýček byl položen dotaz

Důchodová reforma

Jak vysvětlíte, že SPD je schopné s vládou jednat o důchodech a prý i nějaké jejich návrhy připouští, ale vy se s vládou nedomluvíte? Není problém u vás? A chápu správně, že pokud vyhrajete volby, tak celou reformu, kterou tato vláda schválí zrušíte? A máte za ni už náhradu? Protože když jste byli v...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ombudsman Křeček k případu Vladimíra Kapala: Dopis jsem dostal. Je třeba se zamyslet

4:40 Ombudsman Křeček k případu Vladimíra Kapala: Dopis jsem dostal. Je třeba se zamyslet

Veřejný ochránce práv Stanislav Křeček reaguje na případ šéfredaktora Svobodného rádia Vladimíra Kap…