Pehe upozorňuje, že rétorika sudetských Němců v Československu ve druhé polovině 30. let minulého století byla téměř identická s rétorikou Rusů, kteří dnes mluví o potřebě chránit Rusy na Krymu před údajným fašistickým režimem na Ukrajině a práva na sebeurčení se domáhají silou.
I Československo bylo líčeno jako nedemokratický utlačovatel práv německé menšiny. Pehe naznačuje, že vůdce nacistů si nedovolil to, co nyní Putin: „Dokonce ani Hitler, který se postavil do role jejího ochránce, ale nevtrhl do Sudet, kde by pak zorganizoval před namířenými zbraněmi referendum o odtržení. Svého nakonec dosáhl vydíráním západních mocností, které mu, prý v zájmu míru, odtržení Sudet v Mnichově odkleply,“ napsal Pehe.
Celý komentář ZDE
Podle jeho názoru byl sice Hitlerův postup jiný, výsledek však stejný: „Sudety skončily za jásotu etnických Němců v rukou Hitlera, Krym je nyní za jásotu Rusů v rukou Putina.“
Pehe také upozornil na oznámení Kremlu, že Rusko si vyhrazuje právo chránit Rusy v jiných zemích. „Kolik Rusů je k tomu potřeba, a co konstituuje pošlapávání jejich práv, evidentně závisí jen na mínění Kremlu. Mít v kterékoliv zemi ruskou menšinu se tak stává ve světle současného chování Moskvy rizikovým faktorem,“ varuje Pehe.
Závěrem konstatuje, že dnes nemusí být v bezpečí před Putinem ani země, jejichž někteří politici tvrdí, že Ukrajina je jen jakýsi podivný, prý umělý stát, o němž nic nevíme, takže proč Rusům nevyhovět.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vam