"Český prezident Václav Klaus (...) ukázal neobyčejnou zdrženlivost, když se měl vyjádřit k průběhu nedávných, podle pozorovatelů neregulérních ruských voleb. Jsou to 'jejich volby', řekl prezident. 'Taky by nebylo na místě ptát se ruského prezidenta, co si myslí o stávce našich učitelů.'," zopakoval Pehe na svém blogu na serveru Aktuálně.cz Klausův výrok.
"To je pozoruhodný výrok hned v několika ohledech. Ponechme stranou, že prezident země, která se považuje za liberální demokracii, klade cynické rovnítko mezi zfalšované volby, což je přímé popření demokracie, a legální stávku, což je jeden z největších výdobytků demokracie," píše Pehe. Zajímavější podle něj je, že EU by Klaus klidně rád rozpustil, zatímco Rusko mu starosti nedělá.
Přitom právě EU je obranou před ruským vlivem. "Pokud EU přežije, takový ruský vliv bychom, i s pomocí EU, nejspíš ustáli. Kdyby se ale EU rozpadla, jak si český prezident nyní už vcelku nepokrytě přeje, ocitli bychom se znovu v silovém poli geopolitických her, které o střed Evropy už po staletí Rusko hraje." A putinovské Rusko - také vzhledem k fingovaným volbám - zřejmě příliš demokratické není, takže by mu v (energetické i jiné) expanzi v podstatě nic nebránilo.
Rozpad EU by byl navíc problémem i pro Česko samotné. "Nepominutelnou otázkou též je, jakou zemí by v post-unijním scénáři, který propaguje český prezident, byla Česká republika. Ta má problémy s vládou zákona, masivní korupcí i porušováním pravidel demokratické hry českými oligarchy už teď, kdy se alespoň formálně snaží respektovat demokratické a právní standardy přicházející z EU," píše Pehe.
Čtěte:
Ministři padají jako hrušky. Jen vyhazujte, chválí Pehe premiéra
Nestačí jen „Klaustoříkal". Pehe k euru a narcisovi Klausovi
Pehe a profesorka Dvořáková: Hrozí revoluce. Lidé jsou už zoufalí
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: par