Jan Sokol byl filozofem, pedagogem, signatářem Charty 77, poslancem a také ministrem školství. Přednášel na tuzemských i zahraničních univerzitách, v roce 2003 neúspěšně kandidoval na post českého prezidenta proti Václavu Klausovi. O jeho smrti píší mimo jiné ČeskéNoviny.cz.
Sokol mimo jiné stál také u zrodu Fakulty humanitních studií Univerzity Karlovy. Jeho tchánem byl filozof Jan Patočka. Spolupracoval také na ekumenickém překladu bible, přeložil řadu zejména filozofických knih a publikoval v mnoha časopisech. V 70. letech vedl různé bytové semináře, například o Friedrichu Nietzschem. Podepsal Chartu 77 a publikoval v samizdatu. Zabýval se hlavně filozofickou antropologií, dějinami náboženství a antropologií institucí.
Po listopadu 1989 se zapojil do politiky a v červnu 1990 byl za Občanské fórum zvolen do Federálního shromáždění. Poslancem byl dva roky, ve vládě Josefa Tošovského byl v roce 1998 ministrem školství. Později se věnoval akademické dráze, k politickému angažmá se nakrátko vrátil začátkem roku 2003, když se stal kandidátem vládní koalice ČSSD, KDU-ČSL a US-DEU pro třetí pokus o zvolení hlavy státu. Ve třetím kole tehdy zvítězil Václav Klaus.
"Jan Sokol byl moudrý a laskavý člověk, který ctil pravdu. Pevně doufám, že přesně takové vlastnosti bude jednou mít český prezident, když jemu to těsně nevyšlo. Všechna čest životu velkého Čecha," napsala vzpomínku Markéta Pekarová Adamová, lídryně TOP 09.
Jan Sokol byl moudrý a laskavý člověk, který ctil pravdu. Pevně doufám, že přesně takové vlastnosti bude jednou mít český prezident, když jemu to těsně nevyšlo.
— Markéta Pekarová Adamová (@market_a) February 16, 2021
Všechna čest životu velkého Čecha.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef