Poslední páteční panel na stage Havel nesl název „volební zemětřesení 2024“ a debatovala na něm čtveřice předsedů východoevropských parlamentů. Markéta Pekarová Adamová, maršálek Sejmu Szymon Holownia, předseda rumunského Senátu Nicolae Ciuca a předseda estonského parlamentu Lauri Hussar řešili, jak se postavit populistům, krajní pravici a „někdy skoro fašistům“.
Po hodině debaty se chopil mikrofonu jeden z diváků a anglicky, což je komunikační jazyk celé konference, se zeptal: Tito lidé mají své příběhy, jak to tu všechno kolabuje. A jak odpovíte na tyto Donaldovy nebo Elonovy příběhy vy?
Předseda rumunského Senátu vyjádřil názor, že „naší odpovědí je realita“. „Je to informační válka, tak v ní poskytujme informace,“ navrhl.
Je podle něj třeba lidi vzdělávat a trénovat, aby věděli, kdo jsou dezinformátoři a o co jim jde.
Szymon Holownia, polský publicista, spisovatel a od minulých voleb předseda Sejmu, vyjádřil názor, že „lidi nemusí všem rozumět, stačí když cítí, že se blíží nebezpečí“.
Příběhem liberální demokracie podle politika z hnutí Třetí cesta nemá být zachraňování lidí před nějakým nebezpečím, ale vést je. „Musíme jim ukázat sen. My politici hrozně málo sníme. Říct jim, že všechno dopadne dobře,“ navrhoval.
Markéta Pekarová Adamová prozradila, že ona má před očima Madeleine Albrightovou a její heslo „demokracy has to deliver“. Citovala tak výrok bývalé americké ministryně zahraničí z roku 2020, pronesené na půdě Amerického institutu míru v debatě jak vlády v nestabilních státech.
Znamená to podle Pekarové, že jsou věci, na kterých se máme shodnout a věci, které můžeme vnímat jinak. „Ten deštník, to je bezpečnost,“ myslí si.
Moderátor Rob Cameron, pražský dopisovatel BBC, se Pekarové ptal, jak se jí potkává a komunikuje s Tomio Okamurou.
„V našem parlamentu, s dnešní opozicí, je to hodně těžké,“ povzdechla si předsedkyně Poslanecké sněmovny. „Ale je důležité ostatní poslouchat, i když je to občas těžké,“ dodala.
„Diskutovat můžete, ale ne o hodnotách a o demokracii,“ přispěl názorem rumunský předseda.
A maršálek Sejmu vyprávěl, že nejlepší zkušenost s porozuměním napříč rozděleným spektrem udělal, když se rozhodl v parlamentu zřídit školku. V tom, jak zajistit komfort svým dětem, se prý shodli politici a političky ze všech stran.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jakub Vosáhlo