Občasné výpadky paměti, které se u amerických úředníků s přístupem k utajovaným zpravodajským informacím mnohdy projeví i na veřejnosti, představují pro Spojené státy americké zásadní problém.
Ve studii zveřejněné v dubnu tohoto roku je uvedeno, že se stále se zvyšujícím věkem odchodu lidí do důchodu bude v budoucnu stále více potřeba problémy s kognitivními poruchami řešit. „Vzhledem k tomu, že lidé žijí déle a do důchodu odcházejí později, bude třeba řešit problémy spojené s kognitivními poruchami na pracovišti,“ uvádí se ve studii spolu s tím, že populace lidí starších 65 let se mezi lety 2000 a 2040 zdvojnásobí. Tuto demografickou změnu pak bude provázet i zvyšující se počet pacientů trpících demencí. Výzkum ve studii naznačuje, že vznikající problém je „slepým místem v oblasti bezpečnosti“.
Autoři studie uvedli, že bezpečnostní prověrku k výkonu funkce a přístupu k tajným vládním informacím potřebuje početná skupina státních úředníků a byrokratů. Prověrka pak znamená detektor lži, sledování bankovního účtu i pohovory s přáteli osoby o ni žádající, co se však neprověřuje, je právě to, zda u jedince nedochází k poklesu kognitivních schopností v souvislosti s vyšším věkem.
„Osoba, která je držitelem bezpečnostní prověrky na stupeň přísně tajné, u níž se rozvine demence a která nevědomky sdílí vládní tajemství, představuje vnitřní hrozbu. I když je tato osoba v důchodu, může takové nevědomé sdílení vládních tajemství představovat hrozbu pro národní bezpečnost,“ stojí ve studii.
O gerontokracii se ve Spojených státech mezitím mluví čím dál tím více. Podle deníku Financial Times v USA v porovnání s ostatními zeměmi převažují starší zvolení představitelé, kdy každý pátý kongresman je starší 70 let. Ohniskem debaty o gerontokracii v USA se stalo i prohlášení Nancy Pelosiové, že bude usilovat o další funkční období ve Sněmovně reprezentantů.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Lucie Kroutilová
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.