Petra Procházková to rozsekla: Popsala, co se honí ruskému velvyslanci hlavou, když si jej předvolá Zaorálek

06.06.2015 9:27 | Zprávy

Ruský seznam nežádoucích osob, na kterém jsou nově čtyři Češi – Karel Schwarzenberg, Marek Ženíšek, Jaromír Štětina a Štefan Füle, přiměl ke komentáři v Lidových novinách Petru Procházkovou. Kreml výše uvedené muže zařadil do sankčního seznamu, který zakazuje vstup na území Ruska celkem 89 evropským politikům a diplomatům.

Petra Procházková to rozsekla: Popsala, co se honí ruskému velvyslanci hlavou, když si jej předvolá Zaorálek
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Rudé náměstní v noci

„Když lidem do seznamu Moskvou vybraných ruské ambasády nevydají víza nebo je, nedej Bože, ruští pohraničníci vrátí letadlem domů, nic zásadního se ve světové politice nepohne,“ zkonstatovala Procházková s tím, že naše diplomacie se nyní vrhá v donkichotsky sympatický, leč marný boj.

„Česká diplomacie si zve na kobereček ruského velvyslance a žádá vysvětlení, proč i my máme na seznamu své čtyři osoby non grata. Ruskému velvyslanci se na koberečku honí hlavou to, co se honí většině ruských diplomatů reprezentujících zájmy velmoci v prťavých zemích: přece nebude nic vysvětlovat ministrovi země, která nemá jedinou jadernou hlavici a obyvatel v ní žije méně než v Moskvě,“ píše Procházková pro Lidové noviny.

Více na: http://zpravy.e15.cz/zahranicni/politika/rusko-zakazalo-vstup-89-evropanum-do-zeme-nesmi-ani-schwarzenberg-ci-fule-1194591#utm_medium=selfpromo&utm_source=e15&utm_campaign=copylink

Jak následně konstatuje, čeští občané na podobných seznamech figurovali už dřív, jen nemotivovali diplomaty k bojům proti ruským větrným mlýnům. Její jméno bylo například na seznamu nežádoucích osob z roku 2001. Dalším jménem na seznamech je podle Procházkové i Josef Pazderka z ČT. „Zatímco mě po deseti letech z listiny vyřadili, on tam nejspíš ještě trůní. Vloni mě na seznam asi vrátili. Chtěla jsem sice jen na ukrajinský Krym, ale protože už byl okupován Rusy, bylo nutné poprosit o vstup na ‚ruské území‘. Zamítnuto,“ uvádí Procházková.

„Na seznamu z roku 2001 byli i buddhistický mnich, polský obránce lidských práv a kolegyně z Maďarska. Ovšem ani jeden americký či bristký novinář. Můj původně přehnaný pocit vlastní důležitosti splaskl s poznáním, že já, buddhistický mnich ani maďarská kolegyně nejsme nebezpeční pro ruský stát. Nejsme ani tak důležití, aby si Vladimír Putin zapamatoval naše jména či země, ze kterých pocházíme. Byli jsme použiti,“ uzavřela Procházková s konstatováním, že se stali varováním pro ty, jejichž vyhoštění by skutečně vyvolalo mezinárodní skandál.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

Kdo řídí Prahu?

Podle všeho byste měl vy, ale přijde vy, že je to spíš Hřib. Myslíte, že tu kumulaci funkcí zvládáte? Proč jste chtěl být primátor, když o vás není vůbec slyšet, za to o Hřibovi až moc? A stojíte za ním, co se týká toho, jak si jako náměstek pro dopravu vede? Vždyť je to jen chaos nebo nějaký skandá...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ombudsman Křeček k případu Vladimíra Kapala: Dopis jsem dostal. Je třeba se zamyslet

4:40 Ombudsman Křeček k případu Vladimíra Kapala: Dopis jsem dostal. Je třeba se zamyslet

Veřejný ochránce práv Stanislav Křeček reaguje na případ šéfredaktora Svobodného rádia Vladimíra Kap…