Petříček a Tvarůžková si povídali o Německu, izolovaném Visegrádu a Ukrajině. Stálo to za to

24.01.2019 20:29 | Zprávy

Ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček přijal pozvání do pořadu Interview na ČT24, aby s moderátorkou Zuzanou Tvarůžkovou diskutoval nad smlouvou z Cách, která pojednává o užší spolupráci mezi Francií a Německem. Hovořilo se ale také o jeho plánované cestě na Ukrajinu nebo o Brexitu, jehož podoba stále není zcela jasná.

Petříček a Tvarůžková si povídali o Německu, izolovaném Visegrádu a Ukrajině. Stálo to za to
Foto: Screen: ČT24
Popisek: Moderátorka ČT Zuzana Tvarůžková s rasta copánky.

Tento týden jsme byly svědky toho, že vůdci silných zemí Francie a Německa chtějí posilovat spolupráci. Petříček však znovu zdůraznil, že je to především záležitost bilaterálních vztahů těchto dvou zemí a pro Evropskou unii to může být pozitivní. „Pokud tedy tento evropský integrační motor bude otevřen spolupráci s dalšími členskými státy. Pokud budeme všichni usilovat o to, aby evropská integrace byla prospěšná všem, tak můžeme být úspěšní,“ míní ministr zahraničí.

Velmi pozitivně vnímá, že některé okruhy, na něž se chce Francie s Německem zaměřit, vycházejí z našeho strategického dialogu, který s Německem již řadu let vedeme. „Například nový fond, který Francie s Německem zakládají, se inspiruje česko-německým fondem budoucnosti,“ dal za příklad Petříček.

Spolupráci podle svých slov nevnímá jako jakési vydělení se od ostatních zemí. Naopak spolupráce, kterou Francie a Německo chtějí tímto způsobem prohlubovat, je podle jeho slov inkluzivní. „Nabízí ostatním, aby se v oblastech, jako je bezpečnost a další, připojovali,“ připomněl ministr.

„Česká republika má zájem spolupracovat s úspěšnými. My bychom chtěli spolupracovat s bohatými státy západní Evropy. Je to v zájmu našich občanů, naší bezpečnosti a naší prosperity,“ zdůraznil šéf české diplomacie.

Opakuje, že nejde o žádný vznik superstátu, jak se někteří kritici obávají. „Rozhodně o nic takového nejde. Už dnes v Evropě postupujeme v některých oblastech na základě toho, že část členských zemí chce spolupracovat úžeji a ostatní země, které se k tomu chtějí přidat později, mají možnost,“ podotkl s tím, že tohle je dnešní realita v Evropě a pro Českou republiku by mělo být základem, že chce být v jádru a spolupracovat tam, kde je to výhodné.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: nab

Mgr. Róbert Šlachta byl položen dotaz

Co přesně je podle vás špatně?

Dobrý den, můj dotaz se váže k tomu, co tvrdíte zde: https://www.parlamentnilisty.cz/politika/politici-volicum/Slachta-Prisaha-Soudci-se-boji-soudit-kauzu-Dozimetr-772054 A k té korupci, pořád jako politici slibujete, že s ní skoncujete. Proč je to takový problém? Co jste proto udělal vy? A věříte v...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Vy mě asi volit nebudete.“ Okamura a LGBT aktivisté v dešti

21:23 „Vy mě asi volit nebudete.“ Okamura a LGBT aktivisté v dešti

Štáb SPD už měl po mítinku složené pódium, na brněnské Dominikánské náměstí se snášel déšť, ale Tomi…