Petříček letí na Ukrajinu. Setká se s Porošenkem i Tatary z Krymu

24.01.2019 17:30 | Zprávy

Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) se při návštěvě Ukrajiny setká s prezidentem Petrem Porošenkem i představiteli krymských Tatarů. Příslušníci tatarské menšiny v minulých letech opakovaně protestovali proti ruské okupaci ukrajinského poloostrova Krym. Podpora územní jednoty Ukrajiny bude jedním z hlavních témat Petříčkovy návštěvy, oznámilo dnes české Ministerstvo zahraničí. Třídenní návštěva začne v neděli 27. ledna. Zprávu přinesla ČTK.

Petříček letí na Ukrajinu. Setká se s Porošenkem i Tatary z Krymu
Foto: repro ČT
Popisek: Tomáš Petříček

Petříček se kromě Porošenka sejde s ukrajinským ministrem zahraničí Pavlem Klimkinem a předsedou tamního parlamentu Andrijem Parubijem. „Mezi hlavními tématy rozhovorů budou podpora územní jednoty a suverenity Ukrajiny, ocenění a podpora reformního procesu a česko-ukrajinské vztahy,“ sdělilo ministerstvo.

Petříček navštíví i východ Ukrajiny včetně přístavu Mariupol, který byl zasažen omezením lodního provozu ze strany Ruska v klíčovém Kerčském průlivu. Jeho vody dělí hranice mezi Ruskem a Ukrajinou. Loni v listopadu byl místem incidentu mezi ukrajinskými a ruskými loděmi.

Šéf české diplomacie má také na programu setkání s představiteli krymských Tatarů. Ti tvoří asi 12 procent z více než dvou milionů obyvatel Krymu. Sovětské vedení je za druhé světové války nechalo z poloostrova masově deportovat, postupně se směli vracet až koncem 80. let minulého století. Po roce 2014 Tataři protestovali proti ruské okupaci Krymu, několik demonstrací ruská policie potlačila. Rusko také zakázalo neoficiální krymskotatarský parlament, který označilo za extremistickou organizaci.

Ministr Petříček chce na Ukrajině rovněž navštívit pietní místa československých vojáků a uctít jejich památku. Plánuje i setkání se zástupci českých firem působících na Ukrajině.

Již dříve Petříček uvedl, že by chtěl při návštěvě mluvit s představiteli Ukrajiny také o ukrajinském zákoně, který rozšiřuje řady válečných veteránů, jimž přísluší sociální výhody, o takzvané banderovce. Jde o někdejší příslušníky Ukrajinské povstalecké armády (UPA), ozbrojené složky Organizace ukrajinských nacionalistů Stepana Bandery. UPA za druhé světové války na některých místech Ukrajiny spolupracovala s Němci, jinde s nimi bojovala. Někteří členové UPA se podíleli na vyvražďování Židů, Poláků a volyňských Čechů.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: mp

Co tak najednou?

Proč jste z vlády, navíc tak narychlo vyhodil Bartoše? Tehdy jste tvrdil, že je to kvůli zpackané digitalizaci stavebního řízení. Nyní ji ale chválíte. Děkuji za vysvětlení.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vzít mu tu medaili. Soros nemá klid na radost z ocenění od Bidena

19:37 Vzít mu tu medaili. Soros nemá klid na radost z ocenění od Bidena

George Soros, americký investor a miliardář, byl oceněn Medailí svobody od prezidenta Joea Bidena. Z…