Petříček se setkal s Trumpovým bezpečnostním poradcem Boltonem

21.02.2019 16:24 | Zprávy

Poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa pro otázky národní bezpečnosti John Bolton ocenil český přístup ke kybernetické bezpečnosti. ČTK to po jednání s Boltonem řekl ministr zahraničí Tomáš Petříček, podle kterého obě strany vyjádřily zájem i na větší výměně zkušeností v oblasti kybernetické bezpečnosti mezi podobně smýšlejícími státy.

Petříček se setkal s Trumpovým bezpečnostním poradcem Boltonem
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka USA

Petříček s Boltonem jednal také o Afghánistánu; dohodli se na intenzivnější komunikaci ohledně amerických plánů. Stahování amerických a českých vojsk ze země podle Petříčka není na pořadu dne.

Podle vyjádření českého Ministerstva zahraničí označila americká strana český postoj k ochraně kritické infrastruktury za inspirativní. Český Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) v prosinci varoval před výrobky čínské komunikační společnosti Huawei, o jejich rizicích dlouhodobě mluví i Spojené státy.

Podle Petříčka mají obě země zájem na výměně zkušeností v kybernetické bezpečnosti a chtějí spolupracovat i v OSN na nastavení příslušných standardů. Český ministr ale upozornil americké partnery, že Česko usiluje také o společný postup Evropské unie v rámci kybernetické bezpečnosti.

Petříček s Boltonem jednal rovněž o situaci v Afghánistánu i s ohledem na mírová jednání, která se v zemi vedou. Podle něj by politický dialog mohl situaci v zemi, v níž se bojuje od roku 2001, uklidnit. Petříček zároveň uvedl, že Česko má zájem o průběžné informace americké strany o jejích plánech ohledně dalšího postupu v Afghánistánu. Rychlé stahování vojáků ale nevidí jako aktuální.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

Myslíte, že za to, že EU zaostává může Euro?

Mě přijde, že jsou to spíš neustálé zákazy a byrokracie, kterou si sama EU podřezává pod sebou větev. Na druhou stranu, jestli má někdo konkurovat třeba USA nebo Číně, nemyslím si, že to může být jeden stát v Evropě, a že EU má svůj smysl, jen se musí vzpamatovat a začít dělat politiku jinak

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Když se to hodí, prosazují lidská práva. Když ne, tak celistvost. Profesor chce skoncovat s dvojím metrem Západu

17:20 Když se to hodí, prosazují lidská práva. Když ne, tak celistvost. Profesor chce skoncovat s dvojím metrem Západu

„Mezinárodní řád založený na pravidlech“, který bývá prezentován jako spojení mezinárodního práva a …