Piráti v pondělí oznámili výsledky vnitrostranického hlasování. Vedení se všech svých členů ptalo, zda mají pro sněmovní volby na podzim příštího roku zvolit variantu koaliční spolupráce s hnutím STAN. Výsledek byl jednoznačný, 81 procent všech hlasujících se vyslovilo pro.
Vnitrostranická diskuse, která u Pirátů probíhá na otevřeném online debatním fóru, ale už tak jednoznačná nebyla. V průběhu druhé půlky letošního roku se na Pirátském fóru odehrávala živá a místy velmi vyostřená debata. Kritické hlasy tedy vyslyšeny nebyly. Jedná se ovšem o prvotní impuls k zahájení složitých vyjednávání s hnutím STAN, jehož výsledek těžko odhadovat.
Jak jsme už konstatovali, vše teprve začne. Obě strany budou muset řešit programové priority a najít výrazné styčné body v tom, co by chtěly prosazovat. Stranou nezůstanou ani personální otázky, poměr ve složení kandidátek, postup v jejich sestavování a schvalování, financování kampaně a řada dalších věcí.
Právě klíč k tvorbě kandidátek a jejich složení bylo častým námětem pirátské diskuse. Zatímco Pirátská strana má podle vlastních členů perfektně propracovaný a demokratický systém výběru kandidátů, u STAN prý těžko říci, koho by na společnou kandidátku dostali. Nadto mnozí členové vyjadřovali obavu, že je voliči starostů tzv. vykroužkují a ve společném sněmovním klubu budou mít víc poslanců.
„Za mě první ‚Určitě ne‘ z prostého důvodu, že je STAN napříč republikou vnímán velmi odlišně a v některých krajích bude vysloveně koulí na noze, zatímco v jiných nás známými jmény hravě vykroužkuje. Moje obava je, že dáme dohromady našich 17 procentních bodů a jejich 5 procentních bodů a z toho součtem získáme krásných 17 bodů, jen třetina až polovina pak budou poslanci za STAN. Na volebních koalicích má co získat vždy jen slabší ze dvou partnerů. My máme jen co ztratit. Podle mě jsou všechny ty opoziční kecy o volebních koalicích jen trapným divadélkem na voliče, ze kterého nikdy nic nevzejde – je to vlna, po které bychom se vozit nemuseli,“ uvedl k tomu na fóru člen předsednictva Michal Gill.
Objevily se i další podobné názory ve smyslu, že STAN i TOP 09 jsou především konkurence Pirátů a ti by se měli snažit o jejich vytlačení, stejně jako se jim to povedlo v případě Strany zelených. Pirátský europoslanec Mikuláš Peksa psal, že ve STAN je řada super lidí, ale zároveň mají i řadu těch, kteří jsou „méně super“.
„Ve STAN jsou samozřejmě šméčkaři; proto je třeba aplikovat co nejdemokratičtější a nejtransparentnější způsob skládání kandidátky, abychom mohli s sebou vzít nahoru ‚ty dobré‘ a pak bude jedno, kdo v našem poslaneckém klubu bude,“ vyjádřil postoj další z Pirátů.
Na druhou stranu ale tentýž člen popsal velká rizika. „STAN nás často a snadno překroužkuje, náš rozpočet oproti současnosti přijde o desítky milionů, z našeho nejliberálnějšího programu v republice se stane kompromisní středový žvást, spousta Pirátů má vůči STAN silné antipatie z komunálu, mít mezi adepty na poslance lidi, které jsme si tam sami nezvolili, je risk nehodný zisku,“ zaznělo.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radim Panenka