Předvolební průzkumy ukazují, že nadcházející podzimní volby může vyhrát koalice Pirátů a Starostů. V takovém případě by se příští ministryní školství mohla stát Andrea Hoffmanová, kandidátka Pirátů do čela tohoto resortu, která ve svých osmatřiceti letech zastává post náměstkyně primátora pro školství.
Co by jako ministryně školství prosazovala?
V prvé řadě by prý rozvoj školství považovala za svou skutečnou prioritu po celé volební období a nejen v předvolebních debatách. Starala by se prý o to, aby peníze neplynuly jen do betonu, ale také do školství, aby svou kvalitou odpovídalo 21. století.
„Musíme investovat především do vzdělání dětí, aby byly jazykově, finančně, čtenářsky i digitálně gramotné, občansky vzdělané, schopné se bránit dezinformacím. A měly kompetence potřebné pro 21. století včetně kritického a kreativního myšlení, schopnosti řešit problémy a aplikovat získané znalosti či dovednosti v praxi. Je více než jasné, že nová generace musí být flexibilní, reagovat na rychlé změny, které s sebou moderní svět přináší a přizpůsobovat se situaci,“ uvedla.
- Celý projev kandidátky na ministryni naleznete zde
„České školství se až na výjimky bohužel zastavilo u Marie Terezie. Metody výuky, její organizace, stejně tak přístup MŠMT jsou zastaralé. Ministr, jenž resort povede, bude mít velmi náročné úkoly – získat si respekt veřejnosti, pedagogů i rodičů školáků, akademiků, přirozenou autoritu k prosazování velkých systémových změn, jež bude muset dostatečně vysvětlit a vyargumentovat. Dále pak provést s tímto související revizi celého úřadu a jednotlivých organizací s cílem efektivního nastavení práce a provedení komplexní reformy systému. Jsem připravena pomoci reformovat tento systém a posunout tak školství do 21. století. Ráda bych využila své zkušenosti a poznatky z pedagogické praxe, ve které jsem se věnovala vzdělávání studentů střední školy i dospělých a především pak studentům pedagogických oborů – budoucích učitelů. V rámci své akademické práce jsem měla možnost seznámit se zahraniční praxí a načerpat tak mnoho inspirace nejen v Evropě, ale také USA. V rámci zkušenosti s vedením rezortu školství a sportu v třetím největším městě v České republice jsem získala bližší povědomí o legislativě, práci ředitelů, zřizovatelů, pracovních skupin Místních akčních plánů i Krajských akčních plánů a prohloubila si tak zkušenosti i v legislativní a formativní části procesu vzdělávání,“ pokračovala Hoffmannová.
Zdůraznila, že se musí reformovat systém vzdělávání učitelů. Stranou její pozornosti nezůstal ani sport. Hoffmannová se chce postarat o to, aby peníze na sport pro děti dorazily i do malých obcí a zároveň, aby bylo rozdělování peněz transparentní.
„O reformě vzdělávání se v naší zemi mluví posledních třicet let. Zatím se však zásadních změn naše školství nedočkalo. Bude to chtít hodně politické odvahy aplikovat změny, které budou určitě bolestivé, avšak se vyplatí do budoucna. Věřím, že současná krize nám v těchto krocích může paradoxně pomoci a to určitou rekapitulací a přenastavením hodnot. Jedině vzdělaná společnost se dokáže přizpůsobit novým výzvám a zvládne tak každou krizi,“ uzavřela svůj projev k Pirátům.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp